Wiatraki na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy!

Sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego poparły projekt wprowadzenia ograniczeń dotyczących lokalizowania elektrowni wiatrowych. Farmy wiatrowe o mocy powyżej 40 kW mają być stawiane na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy.

W czwartek połączone komisje sejmowe Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przyjęły po pierwszym czytaniu sprawozdanie dotyczące nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane. Tym samym zarekomendują Sejmowi uchwalenie zmian zawartych w projekcie, który same przygotowały. Projekt komisyjny ma pozytywną opinię rządu. Projekt zakłada, że farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego, a nie – jak dotychczas – decyzji o warunkach zabudowy. Nowe przepisy zakładają też większy wpływ obywateli na decyzję, gdzie staną duże wiatraki. Ma on też ograniczyć możliwość działań korupcyjnych.

„Wobec dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej narastają potrzeby uregulowania pewnych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa obywateli i środowiska oraz akceptacji społecznej dla nowych inwestycji z tej branży. W obecnym polskim systemie prawnym niedostatecznie sformułowane są ramy dla planowego lokalizowania elektrowni wiatrowych, co rodzi liczne obawy wśród mieszkańców i konflikty społeczne. Nie został uregulowany szereg niezwykle istotnych, newralgicznych kwestii, przede wszystkim odnoszących się do sposobu lokalizacji elektrowni wiatrowych, umożliwiający ograniczenie negatywnego wpływu ich funkcjonowania na życie i zdrowie ludzi, zwierząt gospodarskich, jak również zwierzyny żyjącej w środowisku naturalnym (w tym gatunków chronionych). Kwestia ta ma niezwykle ważne znaczenie w zakresie problemu emisji przez turbiny elektrowni infradźwięków, których negatywny wpływ na ludzkie życie i zdrowie został naukowo potwierdzony” – napisali autorzy w uzasadnieniu do projektu.

więcej

źródło: naszdziennik.pl
Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wiatraki na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy!

 1. wiatraki nie bliżej niż 3 km od ludzi!!

  taką metodą doprowadzili do stawiania wiatraków w Abramowie i Michowie. Nie było planu zagospodarowania i wydali zwykłe decyzje! Skandaliczna sytuacja. Może w końcu ukrócą tą samowolę władz, które ręka w rękę z inwestorami wiatrowymi doprowadzają do budowy wbrew woli okolicznych mieszkańców!

  Reply
 2. VAT wiatraki

  Warto wiedzieć zwolennicy wiatraków. Czy ktoś rolników o tym ostrzegł?
  http://pacyna24.pl/cena-naiwnosci-rolnikow-zaplaca-vat-od-wiatrakow/

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top