Wiatraki bez zmian – koalicja PO – PSL odrzuciła projekt, który miał na celu doprecyzowanie przepisów budowy farm wiatrowych

Głosami rządzącej koalicji PO – PSL odrzucony został poselski projekt noweli ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który miał na celu doprecyzowanie przepisów budowy farm wiatrowych.

Sprawą uregulowania przepisów dotyczących możliwości budowy wiatraków zajęły się dzisiaj połączone komisje sejmowe infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. Obecne prawo pozwala na stawianie wiatraków blisko domostw, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy wielokrotnie alarmowali, że w Polsce nie ma norm określających minimalną odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych, zaproponowali poselski projekt noweli ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Został on jednak w całości odrzucony przez posłów koalicji.

– Projekt PiS został złożony ponad 2,5 roku temu w Sejmie. W tym projekcie zawarliśmy podstawowe pojęcia i normy definiujące sposób lokalizacji farm wiatrowych w odniesieniu do skupisk ludzkich, ale także w stosunku do terenów przyrodniczych. Były tam zawarte bardzo konkretne odległości, jakie powinny być zachowane. Przypomnę, że w obecnych zapisach nie ma takich precyzyjnych uregulowań. Dzisiaj po tych ponad dwóch latach doszło do skandalicznej rzeczy, czyli odrzucenia w całości tego projektu – podkreślił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Andrzej Adamczyk, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, dodając jednocześnie, że rządząca koalicja zaproponowała podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane.

– W założeniach do tego projektu wykorzystano niektóre zapisy odrzuconego dzisiaj przez ten sam skład komisji projektu poselskiego PiS, z tą jednak różnicą, że pominięto konkretne odległości lokalizacji wiatraków. Obawiam się, że taki kształt tej nowelizacji może być wynikiem działania jakiegoś lobby – dodał poseł Adamczyk.

Projekt autorstwa PiS, który miał ucywilizować zasady budowania farm wiatrowych, został skierowany do Sejmu w lipcu 2012 roku. Przewidywał on m.in. zakaz budowy elektrowni wiatrowych o mocy przekraczającej 500 kW w odległości mniejszej niż 3 km od zabudowań mieszkalnych oraz terenów leśnych.

przedruk z naszdziennik.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top