Test na jakość wójta

Reakcja wójta, czy innego lokalnego polityka, na krytykę prasową jest dobrym testem tego, jakie rzeczywiście intencje nim kierują. Czy są nimi dobro wspólnoty gminnej, czy są nimi raczej osobiste ambicje polityczne lub interesy jego lub grupy osób tworzącej lokalny układ władzy.

Polityk, którym kieruje jedynie chęć utrzymania się u władzy, wszystko, co może obniżyć jego autorytet, traktuje jako śmiertelne zagrożenie. Rozpoczyna walkę o przetrwanie, nierzadko nie stosując jakichkolwiek zasad. Jedynym priorytetem jest utrzymanie się przy władzy. Jeżeli lokalne media stanowią zagrożenie należy je zniszczyć, ośmieszyć lub w inny sposób zdewaluować ich wartość. Zaczyna się atak personalny na osoby je tworzące. Polityk ten nie dostrzega jednak, że tę walkę może tylko przegrać. W konfrontacji z mediami, obrzucaniu się błotem, zawsze tracą obie strony, jednak tylko polityk zostaje poddany ocenie społecznej w wyborach.

A jak powinien zachować się prawdziwy mąż stanu w obliczu lokalnej krytyki?

Polityk, któremu na sercu leży przede wszystkim interes wspólnoty gminnej, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czy krytyka medialna jest uzasadniona i czy jest w interesie mieszkańców. Czy zmiana sposobu sprawowania władzy wyjdzie gminie na dobre? Powinien, jako główną wartość traktować interesy gminy, a nie swoje. Rozumieć, że gmina to nie piramida społeczna, z nim na szczycie, ale wspólnota mieszkańców. Wspólnota, która jemu w zaufaniu, dla usprawnienia zarządzania, władzę powierzyła tylko na pewien czas.

Po to, żeby o tym nie zapominał są właśnie media obywatelskie, sprawujące kontrolę społeczną nad działaniami lokalnej władzy.

Michał Stępniak

Redaktor naczelny

Lokalny Serwis Internetowy „Fajsławice 24”

źródło: fajslawice24.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Test na jakość wójta

  1. nauczyciel

    Na razie ten test poszedł studentowi wójtowi bardzo źle. Dzisiaj następna sesja. Zobaczymy czy się poprawi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top