Św. Tereso Benedykto od Krzyża, opiekuj się Europą

72 lata temu Niemcy zgładzili w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau Edytę Stein, karmelitankę św. Teresę Benedyktę od Krzyża.

Edyta Stein została wyniesiona na ołtarze w 1998 r. Rocznica jej śmierci jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary holokaustu.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej. Jako nastolatka uważała się za ateistkę. Studiowała germanistykę, historię i psychologię w rodzinnym mieście. Była filozofem. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 roku została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 roku Teresa Benedykta od Krzyża została aresztowana przez gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork. 7 sierpnia wyruszył stamtąd transport do Auschwitz. Niemcy deportowali w nim blisko tysiąc Żydów, wśród nich kilkudziesięciu ochrzczonych, m.in. siostry i braci zakonnych w habitach, a także siostrę Edyty – Różę.

Po selekcji na rampie kolejowej znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałe osoby, w tym Edytę Stein i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi.

Św. Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku, a 11 lat później kanonizował. Z kolei w 1999 r. ogłosił ją – wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny – patronką Europy.

Więcej…

źródło: naszdziennik.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top