Stowarzyszenia na terenie gminy Garbów charytatywnie rozdały 65 ton jabłek z Fundacji Banku Żywności w Lublinie

Od marca do maja 2015 r. Fundacja Bank Żywności w Lublinie bezpłatnie rozdysponowywała na terenie województwa lubelskiego jabłka przekazane przez rolników na cele charytatywne w ramach programu „Tymczasowe Nadzwyczajne Wsparcie Producentów”. Jedynym warunkiem skorzystania z tego programu przez gminy było podpisanie umowy przez kierownika ośrodka opieki społecznej, bądź wójta z Bankiem Żywności aby mieszkańcy mogli otrzymać te owoce. W ramach programu istniała możliwość transportu tirów jabłek wprost od producentów do podmiotów odbierających, dzięki czemu partnerzy akcji mogli uniknąć związanych z tym kosztów. Wystarczyło podpisać umowę, zorganizować rozładunek skrzynek z jabłkami oraz akcję rozdawnictwa owoców i oczywiście wypełnić przygotowaną dokumentację.

jabłka

Pomimo szerokiej akcji informacyjnej przeprowadzonej na początku marca 2015 r. przez Bank Żywności w Lublinie dotyczącej bezpłatnego rozdysponowywania jabłek skierowanej w pierwszym rzędzie do urzędów gmin, ani Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, ani wójt nie zainteresowali się tym programem, z którego nieodpłatnie mogłoby skorzystać wielu mieszkańców i nie przystąpili do współpracy z Fundacją, choć podjęło ją wiele innych gmin.

Jabłka trafiły jednak do części mieszkańców gminy Garbów za sprawą działających na jej terenie stowarzyszeń, które zajęły się dystrybucją owoców. Do programu włączyły się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borków i Janów, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Leśce, Stowarzyszenie „Nasz Gutanów”, Stowarzyszenie „Mój Bogucin” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska”. Dzięki tym organizacjom do sporej części mieszkańców gminy Garbów trafiło w sumie aż 65 ton jabłek o szacunkowej wartości ponad 45 tys. zł. Największą ilość tych owoców rozdało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borków i Janów, którego prezesem jest Tadeusz Bronisz.

W doprowadzenie do akcji dystrybucji jabłek w gminie Garbów wiele serca włożyła Dorota Burek, pracownik Fundacji Bank Żywności w Lublinie, na ręce której kierujemy szczególne podziękowania.

(ter)

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top