Raporty Pileckiego: dokument zbrodni i bohaterstwa [posłuchaj w Radio Wnet]

Komu przeszkadza pamięć o Witoldzie Pileckim?  Dlaczego wiedza o bohaterskim Rotmistrzu tak mocno uwiera „elity” III RP?  Czemu prawda o jego dokonaniach nie pasuje do międzynarodowej narracji o historii II wojny światowej?

  Wydawnictwo Capital Book  wydało książkę Rotmistrz Pilecki. Raporty z Monachium.  Wczoraj w Domu Dziennikarza na ulicy Foksal w Warszawie odbyła się promocja tej niezwykle ważnej publikacji. W spotkaniu wzięli udział autorzy wstępów do wydania Raportów Pileckiego: Leszek Żebrowski, Tadeusz Płużański i Stanisław Michalkiewicz, oraz polski historyk pracujący w USA profesor Marek Jan Chodakiewicz.
Tadeusz Płużański mówił m.in. o roli wieloletniego premiera PRL Józefa Cyrankiewicza w skazaniu Rotmistrza na karę śmierci. Leszek Żebrowski pokazał różne drogi kształtowania się pamięci o II wojnie światowej na przykładzie życiorysów Witolda Pileckiego i Władysława Bartoszewskiego. Stanisław Michalkiewicz zastanawiał się komu przeszkadza pamięć o dokonaniach polskiego bohatera, a Marek Chodakiewicz wyjaśniał dlaczego tak trudno włączyć wiedzę o Pileckim w międzynarodową narrację historyczną.
Zapraszamy do wysłuchania wszystkich wystąpień

posłuchaj w radio wnet

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top