Pokój nie może być oparty na fałszywej retoryce i pustych słowach…

Pokój nie może być oparty na fałszywej retoryce i pustych słowach, które dobrze brzmią, ponieważ wyrażają głębokie i autentyczne dążenia ludzi, ale mogą też służyć – i niestety zdarzało się tak już w przeszłości – maskowaniu braku prawdziwego ducha i szczerych intencji pokoju lub wręcz są kamuflażem dla postaw i działań podyktowanych przez egoizm i agresję. Nie można też mówić o prawdziwym pokoju tam, gdzie nie uznaje się trwałych fundamentów pokoju: szczerości, to znaczy sprawiedliwości i miłości w relacjach między państwami, a w ramach poszczególnych krajów – między samymi obywatelami oraz między społeczeństwem a rządzącymi; wolności jednostek i narodów we wszystkich jej przejawach prawnych, kulturowych, moralnych, religijnych. W przeciwnym razie nie buduje się pokoju (chociaż nawet ustrój oparty na ucisku potrafi czasem stworzyć pozory ładu i poszanowania prawa), ale raczej prowokuje powstawanie wciąż nowych i niegasnących zarzewi buntu i wojny.

Paweł VI

Orędzie na I Światowy Dzień Pokoju

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Pokój nie może być oparty na fałszywej retoryce i pustych słowach…

  1. Robert

    Bingo. Dzięki za te słowa. Rządzący czynią niesprawiedliwość a potem próbują nas uładzić frazesami o pokoju i obłudnej miłości.

    Niestety czasem słychać te puste słowa też w tych miejscach, gdzie ich być zupełnie nie powinno… Wsłuchujmy się w słowa Papieży.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top