Polkomtel. Nasz Garbów pyta pana Wójta. Złożono wniosek o udzielenie informacji publicznej odnośnie wieloletniej współpracy Gminy Garbów z firmą Polkomtel.

W związku z wieloma pytaniami i kontrowersjami wokół współpracy Gminy Garbów z firmą Polkomtel Sp. z o.o., która od wielu lat dzierżawi działkę, która jest własnością Gminy Garbów, zdecydowaliśmy się skierować w tej sprawie, w dniu dzisiejszym tj. 28 czerwca 2013, do władz Gminy Wniosek o udzielenie informacji publicznej, dzięki czemu chcielibyśmy poznać wszelkie możliwe okoliczności i warunki zawartych umów, warunków technicznych oraz spraw związanych z negocjacjami zmierzającymi do przedłużenia umowy z firmą Polkomtel.

Nasze pytania dotyczą głównie trzech spraw związanych, mówiąc najkrócej, z pieniędzmi dla gminy, bezpieczeństwem mieszkańców oraz ostatnimi kontaktami i negocjacjami pana Wójta i ewentualnie innych urzędników Gminy z firmą Polkomtel.

Poniżej przedstawiamy treść złożonego w godzinach rannych w Urzędzie Gminy Garbów dokumentu, którego trzon stanowi 12 konkretnych pytań, na które oczekujemy odpowiedzi w ustawowo określonym czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Do:

Wójt Gminy Garbów Kazimierz Firlej

Garbów 28
21-080 Garbów

Wniosek o udzielenie informacji publicznej

Działając na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ustawy Prawo prasowe oraz Statutu Gminy Garbów, prosimy o dostarczenie w drodze pisemnej następujących informacji i dokumentów dotyczących dzierżawy przez firmę Polkomtel Sp. z o.o. terenu należącego do Gminy Garbów – działka nr 590/6 położona w miejscowości Bogucin.

 1. W związku z montażem dodatkowych elementów technicznych obiektu należącego do Polkomtel Sp. z o.o., prosimy o udzielenie informacji czy Polkomtel Sp. z o.o. podnajmuje urządzenia postawione na dzierżawionej działce innym podmiotom, a jeżeli tak to czy Władze Gminy monitorują i kontrolują ten proces odnośnie stosowanych parametrów technicznych emitowanych mocy oraz treści zawieranych umów?
 2. Prosimy o dostarczenie wszystkich dostępnych Gminie Garbów aktualnych informacji technicznych dotyczących promieniowania i innego rodzaju oddziaływania obiektu na otoczenie, a w szczególności na ludzi i zwierzęta.
 3. Prosimy o dostarczenie historii zwiększania mocy i wartości poszczególnych parametrów obiektu nadawczo-odbiorczego od samego początku trwania umowy do dnia dzisiejszego.
 4. Czy po każdej ewentualnej zmianie parametrów obiektu była przeprowadzana kontrola pod kątem zwiększenia zagrożenia dla zdrowia lub życia mieszkańców? Jeżeli tak, prosimy o dostarczenie kopi dokumentów potwierdzających przeprowadzenie takich kontroli.
 5. Kiedy ostatni raz były wykonywane pomiary parametrów wieży w kontekście zagrożenia dla zdrowia i czy parametry wieży od tego momentu się zmieniały (również dla poszczególnych użytkowników – w tym dla podnajemców obiektu, jeżeli tacy są) i w odniesieniu do wszystkich zamontowanych na wieży typów urządzeń nadawczych i odbiorczych? Czy Polkomtel Sp. z o.o. informuje na bieżąco Władze Gminy o zmianie wszystkich parametrów obiektu? W jakim trybie to się odbywa? Czy w przypadku zmian Władze Gminy wykonują każdorazowo ocenę oddziaływania obiektu na ludzi? Jeżeli tak, to w jaki sposób ta ocena jest dokonywana?
 6. W jaki sposób Władze Gminy monitorują oddziaływanie wieży na mieszkańców okolicznych domów i dzieci uczące się w szkole podstawowej w Bogucinie? Czy jest 100% pewność, że dzieci w szkole i mieszkańcy Bogucina, Bogucina Kolonii I i II oraz Ługowa są bezpieczni? Prosimy o dostarczenie oficjalnych dokumentów potwierdzających to bezpieczeństwo w odniesieniu do obecnie stosowanych mocy obiektu.
 7. Jaka jest historia opłat w poszczególnych miesiącach i latach od początku trwania umowy z firmą Polkomtel Sp. z o.o. Prosimy o podanie dokładnych wartości opłat, jakie Gmina uzyskała (tj. jakie realnie wpłynęły do kasy Gminy) od firmy Polkomtel Sp. z o.o.
 8. Czy Gmina Garbów w okresie ostatnich 10 lat kupowała jakiekolwiek usługi lub towary w firmie Polkomtel Sp. z o.o lub czy dokonywała jakichkolwiek umorzeń należności? Jeżeli tak, prosimy o ich wymienienie i podanie dokładnej wartości i daty.
 9. W związku z tym, że zgodnie z uchwałą Rady Gminy umowa z firmą Polkomtel ma być przedłużona w trybie bezprzetargowym, prosimy o podanie dokładnej informacji, jaka będzie miesięczna wartość opłaty netto za dzierżawę działki?
 10. Czy propozycja nowej umowy jest już przygotowana? Kto ze strony Gminy Garbów ją przygotowuje?
 11. Na jakich warunkach umowa będzie zabezpieczać interesy Gminy Garbów, w przypadku gdy firma Polkomtel będzie zwiększała moce nadawcze oraz czerpała zyski z podnajmu wieży innym podmiotom?
 12. Kto ze strony Urzędu Gminy Garbów prowadził negocjacje z firmą Polkomtel oraz kto w nich uczestniczył, przed wniesieniem przez pana Wójta Kazimierza Firleja uchwały o przyjęciu bezprzetargowego trybu przedłużenia dzierżawy nieruchomości stanowiącej działkę nr 590/6 położoną w miejscowości Bogucin? Kto podczas negocjacji reprezentował firmę Polkomtel Sp. z o.o.? Czy z negocjacji została sporządzona notatka lub protokół? Jeżeli tak, to prosimy o jej udostępnienie.

Prosimy o przesłanie wyżej wymienionych informacji w formie pisemnej, w ustawowym czasie na adres redakcji:

Nasz Garbów
Przybysławice 153A
21-080 Garbów

Z poważaniem,

Dariusz Rodzik

Redaktor Naczelny

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Polkomtel. Nasz Garbów pyta pana Wójta. Złożono wniosek o udzielenie informacji publicznej odnośnie wieloletniej współpracy Gminy Garbów z firmą Polkomtel.

 1. Mariusz

  Mam wrażenie, ze polityka jaką uprawia redakcja naszgarbow.pl nie zmierza w rzeczywistości do dbania o dobro i zdrowie mieszkańców Bogucina i okolic. Dziwi fakt nagonki na władze gminy w związku z notabene potrzebnym masztem telekomunikacyjnym w Bogucinie w oderwaniu od, zdaje się, nie zauważania podobnego problemu, choćby zdrowotnego, związanego z pozostałymi masztami komórkowymi rozsianymi po gminie, jak choćby na dawnej cukrowni, na kościele, w Piotrowicach… Nie jestem fanem obecnego ani poprzedniego wójta, ale dla mnie to czysta walka polityczna. Chyba nie temu służyć ma ta strona?

  Reply
  • persodrom Post author

   Poczekajmy z osądami do całkowitego wyjaśnienia tej sprawy. Na razie fakty są takie, że pan wójt nie chce przetargu. Niewiele wiemy oficjalnie na ten temat. Dlatego redakcja poprosiła o udzielenie informacji publicznej w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

   Reply
 2. kerra

  Co się dzieje z tą sprawą? Zgodnie z prawem Wójt powinien już przysłać odpowiedź. Minęło 30 dni. Pytania były konkretne. Ciekawe co odpowiedzą.

  Reply
  • persodrom Post author

   Urząd wywiązał się tym razem z terminu. Tematem zajmiemy się w przyszłym tygodniu.

   Reply
   • chcemy prawdy

    Wniosek był złożony 28 czerwca, wójt odpowiedział, pewnie przed 28 lipca. Minął na pewno już ponad tydzień od odpowiedzi, a tu nie ma żadnego artykułu. Co się dzieje? Zamiesccie tylko odpowiedź jeśli nie ma artykułu bo jestem ciekawa.

    Reply
    • persodrom Post author

     jak pani pewnie już wie, gdyż nie jest to tajemnicą, pismo to zaginęło w wyniku wakacyjnego zamieszania. teraz redakcja poprosiła szanownego Nadawcę o przesłanie kopii dokumentu.
     proszę się nie martwić. pani pragnienie prawdy zostanie zaspokojone. to ważna sprawa i będziemy się nią zajmować do skutku.

     Reply
     • jot

      I po co drążysz temat. Zgineło to zgineło zdarza sie przecierz. Zajmij sie swoimi sprawami. Przecież dać kopie to żaden problem….

 3. witold

  Powinniśmy założyć Ruch Na Rzecz Uwolnienia Gminy Garbów od Promieniowania.
  Na terenie Naszej Gminy istnieją aż cztery lokalizacje groźnych dla naszego zdrowia anten sieci komórkowych. Na każdym z masztów jest kilka anten. Co gorsza pojawiają się anteny o co raz wiszących częstotliwościach, które są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Sygnały z anten wpływają negatywnie na samopoczucie ludzi oraz zwierząt co wpływa na obniżenie jakości życia ludzi i zmniejszenie dochodow z rolnictwa. Nie możemy się zgodzić by pewne grupy interesu prywatnego czerpaly korzyści z tak haniebnego procederu. Powinniśmy dążyć do usunięcia zagrożenia poza teren naszej Małej Ojczyzny i żądać odszkodowań za lata pracy promieniujacego złomu.

  Reply
  • persodrom Post author

   Jeżeli ma pan głębszą wiedzę na ten temat to proszę inicjować taki ruch. Na pewno maszty telefoniczne należy poddać „skutecznej” kontroli urzędów, tak aby nie było wątpliwości czy nam to szkodzi czy nie. Pracujemy nad tym.

   Reply
   • knot

    Pierwsze do bezdyskusyjnej likwidacji – nadajniki na wiezach cukrowni należące do polkomtela i tmobile oraz nadajniki na wiezach kosciola należące do play. W ich zasięgu jest najwięcej osób, a także duże szkoły, ośrodki zdrowia i same koscioly! Z kościołem nie będzie pewnie problemów, ale prywatne firmy i osoby to nie to co ksiądz który troszczy się o parafian. Dla nich bezwzglednie liczy się zysk jest jeszcze nadajnik orange na Woli i polkomtela w Piotrowicach i Bogucinie. Z Bogucinem problem będzie przez 5 lat, ale może kończą się umowy ludziom którzy uzyczyli swoich pol na Woli i w Piotrowicach. Trzeba ich przekonać, że wspolpraca z korporacjami przeciw społeczeństwu nie jest mile widziana.

    Reply
 4. persodrom Post author

  Informujemy, że przed paroma tygodniami redakcja zwróciła się pisemnie!!! (jak za komuny) z prośbą o dostarczenie kopii zagubionego na skutek remontu w budynku młodej redakcji dokumentu. Zrobienie Xero zajmuje Urzędnikowi gminnemu już 3 tygodnie…. A można było załatwić sprawę od ręki jak normalni ludzie bez dodatkowych pism i krygowania. Wszak chodzi tylko o głupie xero albo wysłanie „tajnego” dokumentu mailem… Super skomplikowana akcja informatyczna.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top