Nasz dziennik: Ministerstwo rolnictwa niszczy polską wieś

Koalicja PO – PSL nie radzi sobie w sprawach rolnictwa, nie ma programu, nie ma nawet wizji, jak ma wyglądać nasze rolnictwo – to główne zarzuty opozycji wobec partii rządzących. Posłowie krytykują rząd za brak działań w sprawie katastrofalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa, przedstawiając w Sejmie stanowisko rządu, podkreśliła, że minister rolnictwa wystąpił już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o zbadanie, czy zakłady przetwórcze, jak sygnalizują producenci, nie zawarły zmowy cenowej, o czym może świadczyć wzrost do takiego samego poziomu i w tym samym czasie ceny porzeczek w różnych regionach kraju.

Oświadczyła też, że zwrócono się także do Komisji Europejskiej, która ma uprawnienia do zastosowania środków przeciwdziałania zakłóceniom na rynku czarnej porzeczki i wiśni. Możliwe środki to rekompensaty dla producentów, którzy z powodu niskich cen utracili dochody. Powołując się na niedawne spotkanie ministra Sawickiego z przedstawicielami protestujących rolników powtórzyła propozycje w postaci uruchomienia pomocy de minimis dla producentów rolnych w wysokości 30 milionów złotych. W ramach tej pomocy, bez zgody Komisji Europejskiej, dane gospodarstwo może otrzymać maksymalnie 15 tys. euro wsparcia w ciągu trzech lat.

Więcej…

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top