Nagroda Sacharowa 2014 dla Meriam Ibrahim! Petycja do posłów do PE.

Podczas ciąży z drugim dzieckiem, Meriam Ibrahim została skazana przez władze Sudanu na śmierć za przyznawanie się do chrześcijaństwa. Kazano jej przejść na islam. Gdyby to zrobiła, byłaby wolna, ale Meriam odmówiła. W konsekwencji spędziła w więzieniu wiele miesięcy i była zmuszona tam, w przerażających warunkach, urodzić dziecko.

Meriam Ibrahim stała się na całym świecie symbolem współczesnych prześladowań chrześcijan. Jej postawa jest też inspiracją dla wielu osób do stawania w obronie wolności religijnej, ochrony praw mniejszości i poszanowania prawa międzynarodowego.

Każdego roku Parlament Europejski przyznaje Nagrodę im. Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli osobom oraz organizacjom, które walczą o prawa człowieka i podstawowe wolności. Nagroda przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie obrony praw człowieka i podstawowych wolności; w szczególności za działanie na rzecz wolności słowa, ochrony praw mniejszości, poszanowania prawa międzynarodowego, rozwoju demokracji i wdrażania rządów prawa. Nagroda im. Sacharowa ma na celu uhonorowanie osób, które walczą z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniami. Tak jak to robiła Meriam Ibrahim.

W czasach pogłębiających się prześladowań chrześcijan na świecie, Unia Europejska powinna zdecydowanie wspierać i podejmować działania na rzecz rozpowszechnienia prawa dowolności religijnej oraz sprzeciwiać się tym prześladowaniom. Przyznanie Nagrody im. Sacharowa dla Meriam Ibrahim, pokazałoby, że Unia rozumie wagę problemu i nie zamierza przechodzić wobec niego obojętnie.

Kandydatury do nagrody, aby zostały rozpatrzone, muszą uzyskać poparcie co najmniej 40 Europosłów lub grupy politycznej. Poszczególni posłowie mogą wspierać tylko jednego kandydata. Każdy wniosek musi być podpisany i zawierać odpowiednie uzasadnienie. Za przebieg procedury wyboru odpowiadać będzie specjalna grupa posłów w Parlamencie, pod przewodnictwem Beatrix von Storch.

Harmonogram:
– Nominacje do Nagrody Sacharowamogą być zgłaszane przez grupy polityczne lub co najmniej 40 posłów (termin: poniedziałek 18 września do godziny 12 w Strasburgu).
– Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów wybranych zostanie troje finalistów. Ich wybór dokonany zostanie podczas głosowania na wspólnym posiedzeniu komisji Rozwoju i Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Praw Człowieka w poniedziałek 6 października lub we wtorek 7 października w Brukseli.
– Ostatecznego laureata wybiorą przewodniczący grup politycznych w czwartek, 16 października. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się na posiedzeniu plenarnym w środę 26 listopada o godzinie 12.00 w Strasburgu.

Podpisz petycję

źródło: citizengo.org

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top