Na co są przeznaczane pieniądze z tzw. Programu Profilaktyki Antyalkoholowej?

Każdego roku tzw „komisja antyalkoholowa” rozdysponowuje kwotę około 100 tysięcy zł na działalność, która ma służyć rozwiązywaniu problemów alkoholowych w gminie Garbów. Pieniądze te pochodzą ze specjalnego podatku – tzw. „korkowego” – płaconego przez sklepy sprzedające alkohol. Poniżej prezentujemy informacje uzyskane z gminy dotyczące lat 2013-2016. Trzeba zaznaczyć, że wójt nie udzielił pełnych informacji zgodnie ze złożonych wnioskiem. Jego odpowiedź nie zawiera nazw osób lub podmiotów, które przyjmowały wymienione kwoty. W dniu dzisiejszym został on wezwany do realizacji wniosku w pełnym zakresie i odpowiedź pewnie otrzymamy za około 2 miesiące. Tymczasem poniżej publikujemy to, co udało nam się uzyskać do tej pory. Lektura miejscami jest bardzo interesująca. Z pewnością narzuca się pytanie, na podstawie jakich kryteriów komisja dysponowała środkami. Przeszukując BIP Gminy Garbów  udało nam się ustalić skład komisji powołanej w roku 2008, której kierownikiem jest obecnie pani Marta Plecha.

Skład komisji

komisja

Zapraszamy do lektury

Rok 2013

Scan04.11.2016201937_001Scan04.11.2016201937_002Scan04.11.2016201937_003Scan04.11.2016201937_004Rok 2015

Scan04.11.2016201937_005

Scan04.11.2016201937_006

Scan04.11.2016201937_007

Scan04.11.2016201937_008

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Na co są przeznaczane pieniądze z tzw. Programu Profilaktyki Antyalkoholowej?

 1. wyliczanka

  niezła wyliczanka, nie wiadomo co do czego jakby Program rozwiązywania problemów alkoholowych sobie a rozdysponowywanie funduszu korkowego sobie

  Reply
 2. PT91

  Faktycznie robią wrażenie kwoty transferowane z kasy samorządowej na konto jednego z kościołów i związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. To powinny być pieniądze dla szkół gminnych.

  Reply
 3. redakcja Post author

  Wiadomość z dzisiaj. Wójt nie udzielił informacji na temat komu wypłacano poszczególne kwoty z funduszu antyalkoholowego. Zamiast konkretnej odpowiedzi wnioskodawczyni otrzymała jedynie ogólniki.

  Jak widać na powyższej liście, są tam różne projekty i tylko przy niektórych podano odbiorców poszczególnych kwot. Chodzi tutaj ok. 80 tysięcy zł rocznie, które od wielu lat są rozdawane na cele, które w założeniu mają służyć walce z alkoholizmem.

  Nieudzielenie poraz drugi odpowiedzi na ten sam wniosek, to namacalny przykład utrudniania dostępu do informacji publicznej na temat gminnych finansów.

  Reply
  • Nn

   Wójt to pewnie zastanawia się co od niego chcecie, bo przecież on ani nie jest w tej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ani nie przygotowuje tego programu, ani go realizuje, ani sprawdza jak działa. Jakiej odpowiedzi udzieli komisja, taką przekaże. Rada gminy odpowiada za program a jeśli przewodnicząca rady jest członkiem komisji rozwiązywania problemów alkoholowych to koło się zamyka

   Reply
 4. Paweł

  Podana lista podmiotów i kwot już wiele rozjaśnia.
  Warto przeanalizować jak wpłynęły te fundusze na pomoc w przeciwdziałaniu alkoholizmowi?!

  Reply
 5. mieszkanka

  Dziwne. Chciałam dowiedzieć się jak wygląda realizacja Programów Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Garbów uchwalanych przez radę Gminy, ale nie mogę znaleźć w BIP sprawozdań z realizacji tych programów. W innych gminach są one publikowane i można sprawdzić jak działają programy. A u nas co? Dlaczego wójt nie publikuje tych sprawozdań?

  Reply
 6. Maniek

  No tak, on się tylko podpisuje, czego w ogóle można chcieć od niego, przecież on tu nie rządzi tylko bierze sporą kasę za to, że jest bez zarzutu i że w ogóle jest

  Reply
 7. Informacja jest naszym prawem

  Dostęp do informacji jest naszym prawem. Nierespektowanie tego prawa jest niesprawiedliwością. W tym kontekście nigdy nie wolno zapominać tego, co powiedział św. Augustyn.
  „Państwo, które nie kieruje się sprawiedliwością, nie jest niczym więcej niż wielką bandą złodziei”.

  Reply
 8. dobra zmiana

  Brawo! Powstaje ustawa o jawności życia publicznego. Wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązek publikowania przez samorządy wszystkich umów. Czyli to o co teraz musimy zmagać się z lokalnym samorządem będzie obowiązkowe z mocy ustawy. Dobra zmiana. Ciekawe czy ustawa obejmie też przeszłe umowy czyli to, co działo się do tej pory przez te wszystkie lata.
  http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/171930/Beda-nowe-wzory-oswiadczen

  Reply
 9. zwolenniczka jawności

  Świetnie. To jest znakomita wiadomość dla nas, zwolenników jawności życia publicznego: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/171930/Jawne-umowy–Nowe-wzory-oswiadczen-majatkowych
  A druga fantastyczna informacja, to że rządzący dwie kadencje wójtowie już nie wystartują: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/171885/Juz-nie-wystartuja–Prezes-PiS-prace-nad-nowa-ordynacja-sa-zaawansowane

  Reply
 10. Jakim jestem przjacielem?

  WALKA O BLISKOŚĆ WŚRÓD NAJBLIŻSZYCH – Inga Pozorska
  https://www.youtube.com/watch?v=7SNom1e46So

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top