Międzynarodowe poparcie dla Konwencji o Prawach Rodziny

W dzisiejszym świecie coraz częściej podważa się tożsamość i autonomię rodziny. Odpowiedzią jest Konwencja o Prawach Rodziny przygotowana przez Instytut Ordo Iuris. Przedstawiciele organizacji społecznych i eksperckich z kilkunastu państw pracowali w Warszawie nad ostatecznym brzmieniem projektu Konwencji oraz przyjęli międzynarodową Deklarację poparcia dla Konwencji o Prawach Rodziny. Prezentacja Deklaracji miała miejsce podczas briefingu prasowego w Sejmie RP.

onwencja o Prawach Rodziny stanowi alternatywę dla Konwencji stambulskiej, której ideologiczne założenia godzą w dobro rodziny. Przygotowany z inicjatywy europosła Marka Jurka przez ekspertów Ordo Iuris dokument ma na celu promocję najwyższych standardów ochrony życia rodzinnego, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, obrony prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Konwencja przyznaje rodzinie podmiotowość prawną i czyni politykę rodzinną państwa kluczową perspektywą stanowienia i stosowania prawa. Projekt zawiera również szczegółowe postanowienia dotyczące przeciwdziałaniu przemocy, uznając w ślad za badaniami Agencji Praw Podstawowych UE, Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Zdrowia USA czy OBWE ochronę i wsparcie rodziny za najwłaściwszy środek ochrony przed przemocą. Dokument porządkuje także na poziomie międzynarodowym najważniejsze pojęcia związane z funkcjonowaniem rodziny, takie jak „małżeństwo” i „dobro dziecka”.

Pod kierownictwem ekspertów Ordo Iuris przez ostatnie dwa dni prowadzone były w Warszawie obrady pierwszej Roboczej Konferencji o Konwencji o Prawach Rodziny. W obradach uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych i eksperckich z kilkunastu krajów oraz reprezentanci Kościoła Katolickiego z Łotwy i Polski, Kościoła Baptystów RP, norweskiej wspólnoty zielonoświątkowej Kristen Koalisjon Norge i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Na kończącym spotkanie briefingu przedstawili oni międzynarodową Deklarację Poparcia dla Konwencji o Prawach Rodziny. W dokumencie podkreślają wartość rodziny jako podstawowej jednostki społecznej. Zwracają także uwagę na zagrożenia wynikające z podważania naturalnego pojęcia rodziny. Wzywają również władze państw do prowadzenia polityki chroniącej rodzinę i do wypowiedzenia traktatów międzynarodowych uderzających w dobro rodziny.

„Konwencja o Prawach Rodziny to nie tylko z dawna oczekiwany instrument upodmiotowienia rodzin, ochrony małżeństwa oraz wzmocnienie gwarancji przyrodzonego i niezbywalnego charakteru godności ludzkiej, ale przede wszystkim inicjatywa zmierzająca do ustanowienia najwyższego standardu ochrony życia rodzinnego. Konwencja stanowi także zdecydowaną odpowiedź na nadmierny rozrost administracji państwowej wkraczającej w życie rodzin” – podsumował prace nad Konwencją oraz przyjętą Deklarację adw. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Ordo Iuris.

 

Deklarację podpisali:

Imre Balashazy (Węgry – Family Science Alliance)

Tomislav Cunovic (Chorwacja – Vice President Vigilare Foundation)

Gyõzõ Czettele (Węgry – European Family Science Society)

Dragan Dagić (Bośnia i Hercegowina – Foundation For Life)

Jan Gregor (Czechy – Aliance pro rodinu)

Marek Jurek (Polska – Prawica Rzeczypospolitej)

Joanna Krupska (Polska – Związek Dużych Rodzin 3Plus)

Jerzy Kwaśniewski (Polska – Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris)

Marian Piłka (Polska – Prawica Rzeczypospolitej)

Kazimierz Przeszowski (Polska – Centrum Życia i Rodziny)

Grégor Puppinck (Wielka Brytania – European Centre for Law and Justice)

Andrej Ralbovsky (Słowacja – Nadácia Slovakia Christiana)

Abp Zbigniew Stankiewicz (Łotwa – katolicki Metropolita Ryski)

Aleksander Stralcou-Karwacki (Białoruś – Pro Baltia Christiana et Latina Foedus)

Jan–Aage Torp (Norwegia – Kristen Koalisjon Norge)

Pavel Vilcek (Słowenia – Slovensky Dohour za Rodinu)

Varoo Vooglaid (Estonia – Foundation for the Protection of Family and Tradition)

Mateusz Wichary (Polska – Kościół Baptystów RP)

Tymoteusz Zych (Polska – Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris)

źródło: ordoiuris.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top