Jubileusz 455-lecia Woli Przybysławskiej – 31 maja 2009 roku

W niedzielę 31 maja 2009 roku, w Święto Zesłania Ducha Św., z inicjatywy dr Agnieszki Nalewajek po raz pierwszy obchodzony był jubileusz powstania Woli Przybysławskiej – 455 rocznica założenia miejscowości. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy Św. w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Woli Przybysławskiej, którą odprawił ks. kan. Kazimierz Podstawka. Przybyli na nią mieszkańcy Woli z reprezentacją pań z KGW w strojach ludowych, strażaków OSP Wola Przybysławska ze sztandarem oraz goście, między innymi: Robert Wójcik członek Zarządu Powiatu Lubelskiego, Andrzej Rozwałka wójt Gminy Markuszów, Kazimierz Firlej wójt Gminy Garbów, radni Rady Gminy Garbów, dyrektorzy szkół, sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich i strażacy z Gminy Garbów, myśliwi z Koła Łowieckiego „Cyranka” z prezesem Stanisławem Tarnawskim na czele oraz Gminna Orkiestra Dęta z Kurowa z kapelmistrzem Stanisławem Korniakiem, którzy zapewnili oprawę muzyczną Mszy. Wśród przybyłych na uroczystości byli także najstarsi mieszkańcy Woli oraz osoby wywodzące się z tej miejscowości, które ze względów sentymentalnych przyjechały na Jubileusz.

Po Mszy Św. nastąpił przemarsz pochodu, z gminną orkiestrą dętą z Kurowa na czele, na boisko przy Domu Strażaka, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości, którą poprowadzili Anna Rola i Mariusz Kamiński. Otworzył ją sygnał z rogu myśliwskiego i cytat z Inwokacji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza:

„Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną

Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,

Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,

Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem”

Następnie pani dr Agnieszka Nalewajek powitała gości i przybliżyła w krótkim wykładzie historię Woli Przybysławskiej. Dalej miały miejsce okolicznościowe przemówienia: Roberta Wójcika – członka Zarządu Powiatu Lubelskiego, Zdzisława Niedbały – Radnego Rady Powiatu Lubelskiego, Andrzeja Rozwałki – Wójta Gminy Markuszów, Kazimierza Firleja – Wójta Gminy Garbów, Elżbiety Wójtowicz – przewodniczącej KGW Wólka Kątna oraz Stanisława Tarnawskiego – prezesa Koła Łowieckiego nr 77 w Lublinie „Cyranka”. Po przemówieniach w imieniu mieszkańców Woli Przybysławskiej głos zabrał Bronisław Król, pierwszy prezes OSP w tej wiosce. Na początku swego wystąpienia wyraził wdzięczność za przygotowanie uroczystości, w dalszej części przypomniał najważniejsze fakty z wojennej oraz powojennej historii miejscowości; pacyfikacje, represje władz wobec mieszkańców Woli. Przypomniał też fakt, że po wojnie miejscowość przez pewien czas miała uprawienia Gminy, również to, że przejściowo należała do Gminy Markuszów, z której została włączona do Gminy Garbów. Podkreślił osiągnięcia: wybudowanie w okresie międzywojennym szkoły podstawowej, następnie Domu Strażaka, a w latach 80. kaplicy, za budowę której, przy tej okazji dziękował ks. kan. seniorowi Stanisławowi Wąsikowi. Wyraził też nadzieję na rozwój miejscowości, zwłaszcza na rozbudowę Domu Strażaka. Po tym wystąpieniu nastąpiło uhonorowanie najstarszych mieszkańców Woli Przybysławskiej. W gronie tym znaleźli się: Janina Ochmińska i Stanisław Kamiński (rocznik 1913), Stanisława Piętka (r. 1914), Stanisława Smolak (r. 1915), Bolesław Kamiński (r. 1917) i Zofia Misztal (r. 1920). Uhonorowana została także Ewa Wójtowicz, fundatorka obrazów Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Woli Przybysławskiej. Na ich cześć orkiestra zagrała fanfary, a także otrzymali oni kwiaty i podziękowania.

B. Król i prowadzący

Kolejną część uroczystości otworzył koncert myśliwych, którzy zagrali na rogach różne sygnały myśliwskie. Oprócz koncertu Koło Łowieckie „Cyranka” przygotowało na Jubileusz wystawę trofeów myśliwskich. Po myśliwych wspaniały, kilkudziesięciominutowy koncert dla mieszkańców Woli Przybysławskiej zagrała gminna orkiestra dęta z Kurowa pod batutą kapelmistrza Stanisława Korniaka. Znalazły się w nim polskie marsze i kompozycje patriotyczne. W dalszej części występów artystycznych zaprezentowała swój nowy spektakl grupa teatralna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej, a prezes TPZJ pani Teresa Kot, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego złożyła gratulacje z okazji obchodzonego Jubileuszu. Następnie odbyły się występy KGW Wola Przybysławska, które zaśpiewało piosenki o swej miejscowości oraz KGW Piotrowice i Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła nr 12 Gutanów. Po przemówieniach i przedstawieniach miał miejsce poczęstunek w Domu Strażaka dla gości i występujących zespołów.

Obraz4

Podczas Jubileuszu Woli Przybysławskiej zagrał też zespół AIS z Zespołu Szkół w Żyrzynie. Uczniowie dali, przyjęty z aplauzem, kilkudziesięciominutowy występ, który zachęcił młodzież do zabawy. Występy zakończył godzinny pokaz w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. W jego programie znalazły się prezentacja miecza bojowego, pojedynki, pokazy tańca. Miały też miejsce zabawy, w których brała udział publiczność. Można było spróbować ściąć mieczem trzy hełmy lub rzucić oszczepem do tarczy. Podczas pokazu rycerskiego odbył się też wystrzał z bombardy.

Obraz3

Oprócz występów Jubileuszowi 455-lecia Woli Przybysławskiej towarzyszyły różne wystawy, wśród nich wspominana wystawa trofeów myśliwskich. Gościem specjalnym Jubileuszu był Stanisław Węgielski, artysta rzeźbiarz pochodzący z Woli, który przygotował wystawę swej twórczości. Ponadto można było zobaczyć figury z pni drewna wykonane przez Mariana Rojka z Kruka.

Organizatorzy Jubileuszu przygotowali rozmaite atrakcje dla najmłodszych i dla dorosłych. Dzieci mogły bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach, jeździć na kucykach lub na quadach. Wśród dorosłych dużą popularnością cieszyła się przejażdżka wasągiem. Był też grill, stoisko z miodem oraz bufet.

Obraz2

Ostatnią częścią Jubileuszu była otwarta zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez zespół GEST z Borkowa, który zapewnił także nagłośnienie całej uroczystości. Na zakończenie, po godzinie 22 odbył się kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni przygotowany przez OSP Wola Przybysławska.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top