„Jestem gotowy na wszystko” – ks. Jerzy Popiełuszko

Postanowiliśmy, że w tym roku, w związku z 30 rocznicą męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki będziemy starali się ciągle przypominać tego wielkiego orędownika prawdy.

Gdy czyta się kazania ks. Jerzego wypowiadane przez niego w latach totalitaryzmu komunistycznego mimowolnie narzuca się następująca refleksja. Miał on wtedy kapłańską odwagę mówić prawdę choć były to czasy bezpośredniej przemocy i państwowego ucisku. Jak to się ma do dzisiejszych czasów i słów dzisiaj wypowiadanych na wielu parafialnych ambonach? A przecież dzisiaj już nikt raczej nie katuje, ani nie zamyka do więzienia za prawdę. Przynajmniej nie jest to tak powszechne. Czy przypadkiem współcześnie nie pęta nas inny totalitaryzm, totalitaryzm autocenzury i poprawnościowego lęku, albo totalitaryzm fałszywej kalkulacji, która każe poświęcać sprawy duchowe sprawom materialnym, które są przecież niższego rzędu?

Wygląda na to, że bez względu na czasy i zewnętrzne okoliczności składanie odważnego świadectwa prawdy jest zawsze tak samo trudne. Poniekąd to naturalne. Zawsze łatwiej jest układać się z władzą i przymykać oko na jej przewinienia niż tą władzę napominać, czy choćby powstrzymać się od jej pochwalania i wybielania przed ludźmi.

Prymas Wyszyński powiedział, że „gdy Cezar siada na ołtarzu, my mówimy krótko: Nie wolno!”. Twierdził, że „najbardziej widoczną oznaką wolności sumienia są wolni kapłani. Gdy próbuje się uzależnić kapłanów od władzy państwowej, gdy „kapłaństwo przestaje być wolne”, wówczas zagrożona jest wolność sumienia ludzi.

Ksiądz Jerzy za to „nie wolno” i za tę wewnętrzną wolność sumienia oddał swoje życie. Czy możemy go nie naśladować? Albo czy możemy zaprzeczać jego świadectwu czyniąc się dobrowolnie podnóżkiem dla różnej maści większych i mniejszych Cezarów? Nie możemy. Non possumus!

Niech bł. ks. Jerzy Popiełuszko, nasz patron i orędownik, wyprasza nam męstwo w mówieniu prawdy i w służeniu prawdzie.

Robert

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “„Jestem gotowy na wszystko” – ks. Jerzy Popiełuszko

 1. Karolina-

  Należy wspomnieć ,że Abp Ignacy Tokarczuk wielokrotnie podkreślał swoją radość z możliwości spotkania i rozmowy z ks. Popiełuszką. Na tamte czasy uważany był za ”zwykłego” kapłana,jednak Abp. Tokarczuk jakby wiedział kogo nam Bóg dał . Czy doceniamy ,czy pamiętamy,bierzemy przykład?

  Reply
  • redakcja

   To że daleko to nie ma się co dziwić. Ks. Jerzy nie był tuzinkowy, a obmacywanie się z władzą zawsze jest łatwiejsze niż służba prawdzie.

   Matka Boża w Medjugorie wzywa do modlitwy za kapłanów. Dziesiątek różańca dziennie w ich intencji to powinien być element obowiązkowy każdego dnia modlitwy.
   http://medziugorje.blogspot.com/2012/05/modlcie-sie-razem-ze-mna-za-kapanow-i.html

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top