Fulla Horak o życiu, reinkarnacji, śmierci, czyśćcu, niebie i piekle

Stefania Fulla Horak (1909-1993)

Słowa skierowane przez św. Magdalenę Zofię Barat do Stefanii Fulli Horak: Wszystko, co mnie nie było dane spełnić za życia, Ty przejmiesz-i wykonasz. Jesteś z woli Bożej moim dzieckiem i spadkobierczynią wszystkich mych myśli i planów.

Od ateizmu do mistycyzmu

Stefania Fulla Horak urodziła się 22 lutego 1909 r. w Tarnopolu (Podole). Zmarła 9 marca 1993 r. w Zakopanem i tam została pochowana.

 Ojciec Antoni Horak, pracownik kolei, wraz z żoną i dziećmi przeniósł się do Lwowa.

Cała rodzina była bardzo religijna i patriotyczna, o czym świadczy życie Fulli i jej rodzeństwa.

Tadeusz Horak – najmłodszy brat, już po zakończeniu I wojny światowej uciekł z domu do wojska polskiego i zginął w walkach na Wołyniu w 1919 r.

Marian Horak – został zabity w czasie wojny polsko-bolszewickiej w walce z l. Armią Konną Siemiona M. Budionnego w 1920 r.

Adam Horak – został rozstrzelany przez Niemców jako zakładnik w Równem (ok. 1941 r.), dokąd pojechał z zamiarem chwilowego pobytu.

Kazimierz Horak (pseudonim „Skawiński”) – został aresztowany jako żołnierz AK we Lwowie i zamordowany w śledztwie w 1945 r. przez Sowietów.

Roman Horak został aresztowany w Samborze (Małopolska Wschodnia) przez Niemców i skazany na śmierć. Zorganizował ucieczkę więźniów z więzienia.

Zofia Horak, siostra – pozostawała w czasie okupacji w AK i została w 1944 r. aresztowana we Lwowie przez sowieckie organa bezpieczeństwa – NKWD i skazana na 15 lat więzienia i zsyłki. Na skutek amnestii po pięciu latach pozbawienia wolności została zwolniona. Po powrocie z łagru do Lwowa uzyskała zgodę Sowietów na przesiedlenie się do Polski i osiadła w Zakopanem. Zmarła w listopadzie 1995 r.

Stefania Fulla Horak ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz Konserwatorium Muzyczne. Po ukończeniu w 1931 r. studiów muzycznych w Lwowskim Instytucie Muzycznym im. K. Szymanowskiego została nauczycielką gry na fortepianie pracując w katolickim gimnazjum ss. Benedyktynek do 1942 r., tj. do czasu likwidacji we Lwowie szkół średnich. Potem wyjechała do Warszawy, gdzie u Natalii Steinowej spotykała się z płk. Antonim Sanojcą oraz z „Prezesem” – płk. Janem Rzepeckim . Wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, który wkrótce (1942 r.) został przemianowany na Armię Krajową. Warto zauważyć, że w tym czasie (1940-42) obowiązki komendanta warszawskiego okręgu ZWZ pełnił płk Alojzy Horak. W 1942 r., już jako członek KG Batalionów Chłopskich, został on przez Niemców aresztowany, a rok później -rozstrzelany.

Fulla Horak miała dokumenty wystawione na nazwisko Anny Wasilkowskiej. W Warszawie podczas działalności konspiracyjnej współpracowała z Marią Wielborską (ps. „Maska”). Mieszkała przy ul. Krochmalnej 43.

Kiedy przy Alei Niepodległości 127 zabito Niemca, zagrożona zdekonspirowanięm, razem z Natalią Steinową w 1943 r. powróciła do Lwowa. Tam, jako żołnierz AK, współdziałała w organizowaniu komórki więziennej przy ul. Łęckiego, nawiązując kontakt z więzienną wachmanką, Bronisławą Marsza! (ps. „Droga”), którą zaprzysięgła jako żołnierza AK. Za jej pośrednictwem dostarczała więźniom lekarstwa, żywność, a przede wszystkim informacje z miasta (grypsy).

Równocześnie utrzymywała kontakt z Komendą Główną AK w Warszawie. Była łączniczką AK między Lwowem a Warszawą. Ze stolicy przywoziła różne niezbędne w pracy konspiracyjnej formularze, druki, pieczątki, fałszywe ausweisy, a nawet radiowy sprzęt nadawczo-odbiorczy. Pracę w konspiracyjnych strukturach AK Fulla Horak kontynuowała do końca niemieckiej okupacji we Lwowie, tj. do 22 VII 1944 r.

W miesiąc po wejściu Sowietów do Lwowa została aresztowana 28 sierpnia 1944 r. za pracę w AK i osadzona w lwowskim więzieniu przy ul. Łęckiego. 26 kwietnia 1945 r. funkcjonariusze NKWD na podstawie art. 54/2/11 kodeksu karnego ZSRS skazali Stefanię Fullę Horak na 10 lat więzienia i 5 lat zsyłki. Po krótkim pobycie w łagrach Donbasu (Zagłębie Donieckie – Wschodnia Ukraina) została wywieziona do Mordwińskiej ASRS , do tzw. Ciemniakowskich Spec-Ła-grów, gdzie odbyła cały wyrok. Przebywała kolejno w sześciu lagrach.

W czasie pobytu w ostatnim obozie zachorowała. Lekarz-enkawudzista stwierdził u niej rak żołądka. Orzekł, że może ją operować, ale bez środków znieczulających, których nie posiadał. Wycięto jej trzy czwarte żołądka. Oczywiście leków wzmacniających również nie było. Na szczęście w tym czasie nadeszła do niej paczka ze Lwowa, zawierająca pakiet zastrzyków wzmacniających. W czasie leczenia minął jej okres zesłania do łagrów, ale czując się bardzo słabo nie mogła wrócić do Lwowa. Poprosiła więc o przedłużenie jej pobytu w łagrze, gdzie przebywała jeszcze przez rok, już nie pracując. W obozowym depozycie czekały na nią pieniądze, nadesłane dla niej wcześniej ze Lwowa. Dzięki nim przez Moskwę i Kijów dojechała do Lwowa. Do Polski wróciła 16 czerwca 1956 r. w ramach tzw. II repatriacji i zamieszkała u siostry w Zakopanem.

Stefania Fulla Horak była osobą wybitnie inteligentną i wszechstronnie wykształconą. Posiadała dar pozytywnego oddziaływania na ludzi, którzy ją masowo odwiedzali. Po powrocie do Polski Fulla była wycieńczona i niezdolna do pracy fizycznej, cierpiała na liczne choroby, gdyż pobyt w łagrach bardzo nadwątlił jej zdrowie.

W 1992 r. uległa bardzo poważnemu wypadkowi złamania prawej nogi w szyjce udowej. Lekarze w szpitalu w Zakopanem, świadomi jej podeszłego wieku i słabego serca, bali sieją operować. Leżała więc w domu, nie mogąc się samodzielnie poruszać ani nawet obrócić na bok. Przez półtora roku leżała na wznak, cierpliwie znosząc swój krzyż. Nastąpiło ogólne pogorszenie stanu zdrowia, osłabienie chorego organizmu, a na ciele pojawiły się odleżyny.

Tydzień przed śmiercią odwiedził ją kapłan. W jej mieszkaniu odprawił Mszę Świętą. Chora mistyczka przytomnie przyjęła Najświętszy Sakrament. W ostatnich godzinach życia straciła przytomność. Zmarła 9 marca 1993 r. w Zakopanem i tam została pochowana. Swoje cierpienia ofiarowała za Polskę.

Więcej…

Całość dostępna w księgarni wysyłkowej – http://www.ppharka.hg.pl/ksiazki/ksiazki.html – POLECAMY !!

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top