Działacz lubelskiego PSL łamie ustawę?

Lucjan Orgasiński, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie łączy to stanowisko z funkcją członka rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych. Czy ma do tego prawo?

Lucjan Orgasiński to długoletni działacz PSL na Lubelszczyźnie. W czasie swojej ponad 20-letniej kariery politycznej pełnił wiele partyjnych funkcji. Od zarządu miejskiego PSL w Lublinie do członkostwa w strukturach wojewódzkich. Był też m.in. doradcą politycznym ministra kultury i sztuki Zdzisława Podkańskiego, wicestarostą lubelskim. Od kilku lat jest też rzecznikiem prasowym lubelskiego PSL.

Po zawiązaniu koalicji rządowej PO-PSL Orgasiński dostał intratną posadę. W 2008 roku objął funkcję zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Jak sprawdził portal Ujawniamy24.pl Orgasiński figuruje też w KRS jako członek rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych. To spółka m.in. handlująca zbożem, produkująca mąkę i kasze manną. Jej jedynym udziałowcem jest Elewarr, czyli spółka w 100 procentach należąca do rządowej Agencji Rynku Rolnego, o której ostatnio było głośno za sprawą nagrania ujawnionego przez „Puls Biznesu”. Nagranie, które wstrząsnęło koalicją rządzącą ujawniło kulisy działalności koalicjantów z PSL. Działacze tej partii mówili w nim o nepotyzmie i wykorzystywaniu stanowisk w Elewarrze. Jednym z głównych bohaterów tzw. afery taśmowej był były już dyrektor generalny Elewarru – Andrzej Śmietanko. Szara eminencja PSL to także do niedawna członek rady nadzorczej spółki córki Elewarru – Zamojskich Zakładów Zbożowych. W radzie ZZZ zasiada nadal Lucjan Orgasiński.  Tymczasem artykuł 400j ustawy Prawo ochrony środowiska stanowi m.in., że „funkcji członka zarządu wojewódzkiego funduszu nie można łączyć z zatrudnieniem w administracji rządowej lub samorządowej, członkostwem w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Czytaj dalej…

źródło: radiownet.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Działacz lubelskiego PSL łamie ustawę?

 1. kalkulator

  Wygląda, że to ten sam pan, który zaszczycił swoją obecnością nasze spotkanie z posłami w Bogucinie i miał tak wiele do powiedzenia! Tonący brzydko się chwyta…

  Reply
 2. redakcja

  Jaki organ jest odpowiedzialny za naprawienie tej sytuacji?

  Jeżeli jest to nielegalne musi zwrócić pobrane nielegalnie wynagrodzenie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top