Blokowanie jawności finansów w gminie Garbów przed sądem. Wójt Firlej „wydał decyzję”, że nie udostępni kosztów samochodu służbowego oraz wykazu delegacji

17 listopada, następnego dnia po wyborach, w odpowiedzi na jeden z naszych wniosków o informację publiczną, wójt gminy Garbów Kazimierz Firlej wydał decyzję administracyjną, która uniemożliwia mieszkańcom zapoznanie się z kosztami użytkowania samochodu służbowego w latach 2008-2014 oraz z wykazem delegacji służbowych wójta.

Zdaniem Naszego Garbowa podjęta decyzja jest bezprawna i blokuje praktyczny dostęp do informacji, co jest niezgodne z Ustawą o dostępie do informacji publicznej oraz z art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

We wcześniejszej korespondencji wójt odpowiedział, że w latach 2008-2014 nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych.

W związku z powyższym, w dniu dzisiejszym, zdecydowaliśmy się na zaskarżenie odmownej decyzji wójta Kazimierza Firleja do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. Procedura odwoławcza została uruchomiona.

jawn

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Blokowanie jawności finansów w gminie Garbów przed sądem. Wójt Firlej „wydał decyzję”, że nie udostępni kosztów samochodu służbowego oraz wykazu delegacji

 1. Maniek

  To jeszcze nie ma dość tych sądów nasz „bohater i zwycięzca”. Podał by te informacje dla świętego spokoju, skoro nigdy nie łamał prawa i nie kłamał, to chyba prywatnie też tym autem nie jeździł jak przystało na wzorowego włodarza, któremu zaufała większość.

  Reply
 2. Ela

  A czy inne wydatki też musi pokazać? Bo mnie interesuje ile dał nauczycielom przed wyborami w Rybce???
  I parę innych. Czy jako obywatel mogę domagać się odpowiedzi od wójta?

  Reply
 3. coś tu nie gra

  A jak wójt czy inna osoba publiczna jedzie w niedzielę do kościoła to jest w pracy czy prywatnie? Cóś tu nie gra

  Reply
  • martini

   Czy prywatnym czy służbowym wszystko jedno to i tak tupet żeby do kościoła wchodzić czyniąc Kościołowi zło ogromne. Ludzie coraz więcej wiedzą, coraz więcej rozumieją właśnie dzięki niezależnym mediom lokalnym. Przyjdzie pora, że odbije się od zamkniętych drzwi świątyni, ale wtedy będzie za późno bo nikt takich wpuszczać nie będzie. Wszystko na pokaz, wymuszone gesty, uśmiechy i parada przed wyborcami. A jak jest w rzeczywistości to wiemy.

   Reply
 4. przypadek?

  Ciekawe czemu sekretarz Adam Reszka nie zamieścił w BIP w całości protokołu z sesji Rady Gminy z 5 września? Zabrakło akurat stron, gdzie była mowa o głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie wprowadzenia elektronicznego rejestru umów i stanowiska w sprawie lokalizacji farm wiatrowych na terenie gminy Garbów? Czy to przez przypadek, czy żeby utrudnić dostęp do tych informacji?

  Reply
   • protokół

    protokół jest dostępny pod następującym linkiem http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/sesja_rg_2014_09_05_protokol_nr_28_14.pdf

    Reply
    • persodrom Post author

     rzeczywiście, kończy się na punkcie 14.
     15 punkt to głosowanie w sprawie elektronicznego rejestru wydatków i już tego nie pokazali…
     czyli nie dość, że zablokowali jawnościową uchwałę, to jeszcze wycięli tę część protokołu. ale poziom…

     Reply
     • poniżej krytyki

      Poziom poniżej krytyki. Brakuje nie tylko punktu dotyczącego głosowania nad wprowadzeniem rejestru umów, ale też dotyczącego zajęcia stanowiska w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy Garbów.

 5. motoryzacja to zguba

  Dobrze mówił pradziadek, że motoryzacja to zguba
  http://wpolityce.pl/polityka/225110-sikorski-nie-potrafil-wskazac-nawet-pieciu-ubieglorocznych-podrozy-ktore-rzekomo-odbyl-wlasnym-samochodem

  Reply
 6. persodrom Post author

  Gdyby był wprowadzony rejestr umów, to urzędnicy mieli by mniej roboty z odpowiadaniem. Wszystkie faktury byłyby jawne i nie trzeba byłoby po nie wysyłać wniosków. To był poważny błąd, że 11 radnych z poprzedniej rady odrzuciło tę uchwałę pani Agnieszki Nalewajek

  Praktyka jest taka, że wójt nie chce rejestru wydatków, a jak się chce coś zobaczyć to mówi, że nie pokaże i trzeba się sądzić z nim o to, co jest jego obowiązkiem. Skandal panie wójcie. Tą drogą nigdzie pan nie zajdzie. Bez jawności nie ma samorządu. Prędzej czy później ta prawda dotrze do pana.

  Reply
 7. Canon

  Nie wszystko się chce publicznie powiedzieć i okazać -tak było i tak by chciano dalej ale widzę że są ludzie którzy są bardzo dociekliwi w różnych tematach .
  Ciekawe jak w tym roku p. Wójt wytłumaczył radnym tak drogą usługę wywozu odpadów z naszej gminy i co zrobił by ta usługa była na poziomie innych gmin sąsiadujących i z skąd nagle znalazł ok. 300 000 tyś więcej na ten cel jak niby nie było w założeniach budżetowych takich pieniędzy -„to się nazywa gospodarność ” – mamy bogatą gminę lub nieświadomych radnych .

  Reply
  • "gospodarność"

   Ta „gospodarność” wygląda tak, że gmina Garbów płaci za odbiór odpadów 2 razy tyle co większa gmina Jastków. Gminę Jastków usługa ta kosztowała niecałe 300 tys. zł za półtora roku, a gminę Garbów ponad 900 tys. zł, a teraz będzie ponad 1 mln zł. Od mieszkańców z opłat za śmieci rocznie gmina Garbów na ponad pół mln zł (projekt budżetu na 2015 r.). Przykład Jastkowa pokazuje, że taka kwota jest wystarczająca do wykonania zadania gminy, tam nawet wystarczyłaby do zapłaty za usługę za dwa lata. W gminie Garbów pieniędzy tych nie wystarczało nawet na rok, a teraz po nowym przetargu brakować będzie 160-170 tys. zł rocznie. Ciekawe co teraz zrobią radni? Dołożą brakującą kwotę z budżetu, zmniejszając środki np. które mogłyby być wykorzystane na inne cele: oświatę, inwestycje, czy podniosą mieszkańcom opłaty za śmieci, a wójtowi wynagrodzenie za dobre zarządzanie gminą

   Reply
   • Tomasz -

    czy Radni są zorientowani w tych przetargach i kwotach? powinni mieć porównanie z Jastkowem, Radnych nikt nie informuje i nie są świadomi tego problemu. Za chwilę sesja !

    Reply
  • odpady

   Pani Sanaluta, przewodnicząca komisji, którą wójt powołał zarządzeniem z 14 października br. do przygotowania i przeprowadzenia przetargu oraz pani Głowacka, sekretarz tej komisji, zrobiły pewnie wszystko aby od strony formalno-prawnej przetarg nie budził zastrzeżeń.

   Reply
 8. Tomasz -

  pewnie ,że obowiązek ! Pytanie czy radni o tym wiedzą?! Być na sesji i głosować jak większość by się nie wychylać to jedno a mieć świadomość i oddać głos w słusznej sprawie to drugie. Trzecie z kolei to być radnym i nie wiedzieć co można a co nie jako radny, głosować jak inni i udawać ,że się wie o co chodzi…

  Reply
 9. Canon

  Jestem przekonany że włodarze nie wyjawią wszystkich tajników przetargu radzie (a być może w ogóle ) nie dość że jest droga usługa to w porównaniu do innych gmin odpadów jest prawie o połowe mniej -można to porównać na stronach bip innych gmin sąsiadujących – a miało być tak dobrze i tanio ” i zgodnie z prawem”. Ktoś się tym powinien zainteresować bardzo poważnie .

  Reply
 10. Canon

  A trzeba dodać do tego czy rzeczywiście mamy taką radę inteligentną żeby domyśliła się co by spytać i dociekać dlaczego tak jest drogo wykonywana i jeszcze droższa usługa w tym nadchodzącym roku.

  Reply
 11. Dla niezorientowanych

  Dla niezorientowanych w temacie przetargu na wywóz śmieci. Usługa odbioru odpadów w gminie Garbów jest droga, bo obejmuje nie tylko odbiór śmieci ale też obowiązek wyposażenia zamieszkałych nieruchomości na czas trwania usługi w pojemniki do zbierania odpadów. Tego obowiązku nie ma zawartego w przetargach na odbiór śmieci tam, gdzie usługa ta kosztuje gminy o połowę taniej. Dzieje się tak ponieważ w gminie Garbów przyjęto uchwałę według której „Gmina Garbów przejmuje obowiązek wyposażenia nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy w pojemniki i worki służące do zbierania odpadów komunalnych, jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właścicieli opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi” – uchwała NR XIX/133/13 z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie zmiany poprzedniej uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowywania tych odpadów z dnia 20 marca 2013 r. http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/uchwala_133_2013.pdf Rada uchwaliła ten obowiązek po ogłoszeniu przez Urząd Gminy pod koniec kwietnia 2013 r. przetargu na odbiór odpadów w specyfikacji istotnych warunków zamówienia którego znalazł punkt mówiący o obowiązku wyposażenia nieruchomości mieszkańców w pojemniki – ustalanie prawa wstecz. Promotorką tej uchwały była zastępca wójta, pani Sanaluta; na 13 obecnych radnych 12 było za, jedna osoba wstrzymała się od głosu – protokół z sesji, punkt 7 http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/sesja_rg_2013_05_22_protokol_nr_19_13.pdf. Czy rada wyciągnie jakiś wniosek z tego, że przez cały czas są ściągane od mieszkańców i płacone duże pieniądze firmie za wyposażenie nieruchomości w pojemniki. Z porównania wartości przetargów widać, że gmina Garbów płaci bardzo dużo za tę usługę.

  Reply
 12. ku rozwadze

  Warto przypomnieć przy tej okazji:

  http://naszgarbow.pl/ogladajac-sesje-rady-urzednicy-bronia-firmy-smieciowej-przed-karami-umownymi/

  Reply
 13. Markuszów

  Dla porównania: wartość przetargu na odbiór odpadów w gminie Markuszów w 2015 r. – 121.748,40 zł (za 12 miesięcy). Było trzech oferentów.

  Reply
  • persodrom Post author

   To jakoś tanio bardzo. Tam jest tyle samo mieszkańców co w gminie Garbów, a u nas zapłacą prawie 1 070 000 zł czyli o 59% więcej. Może inny okres albo jakaś inna usługa u nas. Premium Platinium.

   Reply
 14. ceny

  W Końskowoli cena dot. Okresu 12 miesięcy. Ale to i tak u nas drogo. W przypadku 18 byłoby 673 000 zł a u nas ponad milion. Sprawa do zbadania. Mogą być inne czynniki

  Reply
 15. Kamionka

  W gminie Kamionka ze śmieciami tak samo jak w gminie Garbów. Przetarg ponownie wygrała spółka Tonsmeier Wschód, która pokonała drugiego oferenta. Taka sama historia z pojemnikami: http://ugkamionka.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/10ogloszenie.pdf, http://ugkamionka.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/16OGLOSZENIE_O_WYBORZE_OFERTY.pdf

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top