Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki

  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki
  • Bieszczady 2013 – relacja z wycieczki

W ostatnim tygodniu  sierpnia  grupa 28 osób (większość z Ziemi Garbowskiej) pod opieką przewodnika Jerzego Frąka uczestniczyła w wyjeździe turystycznym w Bieszczady i okolice. Podczas tego krótkiego – zaledwie 3 dniowego wypadu udało nam się zwiedzić bardzo wiele ciekawych miejsc, poznać  bogatą historię i różnorodność wyznaniowo-kulturową południowo wschodniego skrawka Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku w Krasiczynie który urzekł nas swoim urokiem, następnie zwiedziliśmy Przemyśl należący do grona najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Kolejnym punktem był wyjazd bardzo krętą i stromą drogą do Kalwarii Pacławskiej – Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej znajdującej się na szczycie wzgórza o wysokości 465 m n.p.m. Pierwszy dzień zakończyliśmy smacznym posiłkiem oraz zakwaterowaniem się w Ustrzykach Dolnych.

Kolejnego dnia po śniadaniu dotarliśmy do Polańczyka skąd wypłynęliśmy w rejs po Jeziorze Solińskim będącym sztucznym zbiornikiem zaporowym. Zapora została wybudowana w 1968 roku i jest największą tego typu budowlą w Polsce. Pochmurna i mglista pogoda uniemożliwiła nam podziwianie bieszczadzkich widoków jakie z pewnością byśmy zobaczyli przy dobrej pogodzie podczas wędrówki na Połoninę Wetlińską znajdującą się wysokości 1228 m npm. Obiadokolacja i powrót na kwaterę nie kończył atrakcji dnia drugiego ponieważ właściciele pensjonatu w którym gościliśmy przygotowali ognisko z kiełbaskami.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Ziemi Sanockiej mającego siedzibę w dawnym zamku prezentujące bogatą kolekcję ikon oraz sztuki współczesnej – dzieła Zdzisława Beksińskiego. Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego był kolejnym punktem na trasie wycieczki gdzie mogliśmy poznać dawną architekturę, sztukę ludową i życie codzienne mieszkańców ziemi sanockiej. Zwiedzanie rezydencji magnackiej Potockich i Lubomirskich w Łańcucie przybliżyło nam bogatą historię oraz przepych tego miejsca.

Zmierzając w kierunku domu zajechaliśmy do miasta Rzeszowa gdzie mieliśmy możliwość pospacerowania po uliczkach starego miasta, chwila wypoczynku na rynku dała nam energię do dalszej drogi powrotnej.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom, przewodnikowi Jerzemu Frąkowi oraz Ewie Wilczyńskiej z Biura Podróży AVITUR.

Tadeusz Barszcz

 

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top