65. rocznica śmierci Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego 6 podkomendnych

7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie stracony został legendarny dowódca partyzancki działający na Lubelszczyźnie, zrzucony we wrześniu 1943 r. na spadochronie,po przebyciu specjalnego szkolenia w Anglii, cichociemny, mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Jesienią 1939 r. przedostał się z okupowanego kraju do Francji, do Armii Polskiej, a po jej klęsce   w 1940 r. do Anglii.Wraz z „Zaporą” stracono 6 jego podkomendnych. W czasie pobytu w więzieniu od 1947 r. poddani zostali brutalnemu śledztwu prowadzonemu przez Urząd Bezpieczeństwa. Ich szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2013 r. na Łączce powązkowskiej w Warszawie. Zgodnie z wolą rodzin będą pochowani we wspólnej mogile „Żołnierzy Wyklętych” w pobliżu miejsca odnalezienia ich szczątków.

Obchody upamiętniające śmierć „Zapory” i jego podkomendnych, z udziałem jego byłych żołnierzy, odbędą się w Lublinie w piątek 7 marca 2014 r.

O godz. 9.00 – Msza św. w kościele cywilno-wojskowym, al. Racławickie 20.

Po Mszy św., ok. godz. 10.00, odbędzie się przemarsz do symbolicznej mogiły „Zapory” na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej. Tam po okolicznościowych wystapieniach złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top