Większość rodzin łączkowych protestuje przeciwko budowie „panteoniku Kunerta”. Dołącza do nich Polonia. „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie nieodpowiedzialną budową Panteonu Narodowego na Powązkach i apelujemy o wstrzymanie tej inwestycji do czasu osiągnięcia consensusu ze wszystkimi środowiskami patriotycznymi i rodzinami ofiar” – czytamy w otwartym piśmie do Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Autorzy zaznaczają, że „uwłaczający powadze sprawy pośpiech jest wywołany doraźnymi celami politycznymi”.
Pod koniec czerwca na kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim pojawiło się ogrodzenie. Później wjechał tam ciężki sprzęt. Budowany w tym miejscu będzie Panteon Bohaterów Narodowych. – Rada i minister Andrzej Kunert, przystąpili do budowy tego mauzoleum – przeciwko czemu my od samego początku protestujemy – czyli skromnego upamiętnienia naszych żołnierzy na „Łączce” – powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. Zaznaczył, że bohaterom należy się wielki narodowy Panteon obejmujący cały teren dołów śmierci.
W kwaterach Ł1 i Ł2 – pod asfaltową aleją i znajdującymi się wokół chodnikami, a więc w miejscach, gdzie pod grobami z lat 80. nadal spoczywają szczątki około stu bohaterów, wśród nich gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego i pozostałych członków IV Zarządu Głównego WiN – powstaje tzw. Panteon, wbrew woli bliskich Żołnierzy Wyklętych.
Do Fundacji „Łączka” i części rodzin łączkowych dołączyła Polonia. Polacy na emigracji apelują o wstrzymanie budowy Panteonu Narodowego na Wojskowych Powązkach do momentu zakończenia ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych oraz przeniesienia w inne miejsce znajdujących się na „Łączce” pomników osób zasłużonych dla komunistycznej „władzy ludowej”, pochowanych tam w latach 1982-1984.
„Nasi Bohaterowie zasługują na godne uczczenie i Panteon Narodowy winien mieć jednoznaczny wyraz hołdu złożonego przez nas – współczesnych, naszym bohaterom Żołnierzom „Wyklętym””
– czytamy.
Emigranci wracają uwagę, że na liście nazwisk przewidzianych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa do Panteonu Narodowego, obok nazwisk polskich bohaterów, umieszczono członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, zbrodniarzy niemieckich, pospolitych przestępców i współpracowników Gestapo.
Polonia apeluje o rozwagę i porozumienie w kwestii Panteonu Narodowego.
źródło: niezależna.pl