Zwolniony za obronę wartości

Aktor Teatru Nowego w Łodzi Marek Cichucki został wyrzucony z pracy za odmowę udziału w odczycie pseudosztuki „Golgota Picnic”. Od swojego szefa usłyszał: w teatrze nie jest potrzebny drugi Chazan.

Marek Cichucki przyszedł do Teatru Nowego na próbę nowej, premierowej sztuki. Otrzymał informację, że wcześniej chce z nim porozmawiać dyrektor Zdzisław Jaskóła. Podczas rozmowy aktor otrzymał wypowiedzenie z pracy bez obowiązku jej świadczenia do końca listopada 2014 roku. Podobnie jak prof. Chazan. Jako przyczynę zwolnienia z pracy Cichuckiego podano „utratę zaufania”, spowodowaną odmową udziału w odczycie spektaklu „Golgota Picnic”. „Drugi Chazan jest mi w teatrze niepotrzebny” – usłyszał aktor od dyrektora teatru.

Pod koniec czerwca łódzki Teatr Pinokio, znany z przedstawień dla dzieci, organizował publiczne czytanie scenariusza pseudosztuki „Golgota Picnic”. Cichucki – mimo swojego urlopu – poszedł na próbę. Po przeczytaniu tekstu uznał, że jest to „bełkot” i podczas następującej zaraz potem lektury odmówił udziału w przedstawieniu. Zamiast tego dołączył do ludzi, którzy, w ramach protestu, przed teatrem czytali bajki.

Cichucki zamierza odwołać się od decyzji dyrektora teatru do sądu pracy. Ze zdziwieniem odebrał stanowisko swojego szefa, którego zresztą nie było podczas prezentacji pseudoprzedstawienia. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mówi, że chciał przeczytać tekst. – Sam tekst był bełkotliwy, miałki, zagmatwany. Żenujące było to, co odbywało się na scenie. To, co przeczytałem, okazało się kompletną bzdurą przygotowaną w formie manifestu, który miał być zgodny z ideologią, natomiast to, co się działo na scenie z pewnością obraża ludzi – mówi Cichucki. Stwierdza, że jako katolika oburza go samo przedstawienie. – Tu chodziło o coś więcej, tu była próba manipulacji w celu doprowadzenia do konfliktu między realizatorem a widzami – podkreśla aktor. Dodaje, że jego zdanie podzielają koledzy – aktorzy, którzy jednak nie zabierają głosu w tej sprawie. – Bo wiadomo, jaki jest teatr. Ale ja nie chcę takiego teatru – akcentuje Cichucki.

czytaj dalej

źródło: naszdziennik.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top