Lokalni przedsiębiorcy szukają wsparcia u Radnych Gminy Garbów odnośnie zmiany warunków specyfikacji przetargowej na wywóz śmieci.

Lokalni przedsiębiorcy szukają wsparcia u radnych Rady Gminy Garbów. Chcą wpłynąć na zmianę specyfikacji dotyczącej obowiązku wyposażenia właścicieli nieruchomości w pojemniki na śmieci w ogłoszeniu o przetargu na wywóz odpadów. Ich zdaniem specyfikacja ta nie ma umocowania prawnego, a według „ustawy śmieciowej” obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady spoczywa na właścicielach nieruchomości, „chyba że gmina przejmie na siebie ten obowiązek” (). Wójt gminy Garbów planuje przyjęcie uchwały, która nakładałaby ten obowiązek na Urząd Gminy.

Niebezpieczny pośpiech Wójta może spowodować nieważność przetargu na wywóz śmieci

W specyfikacji przetargowej Gmina zawarła wymóg dostarczenia pojemników na śmieci przez firmę, która wygra przetarg. Problem w tym, że Sesja Rady Gminy Garbów, podczas której radni mają przegłosować taką możliwość ma odbyć się dopiero  w dniu 22 maja, a zanim uchwała wejdzie w życie upłynie następnych kilka tygodni. Tymczasem termin rozstrzygnięcia przetargu na wywóz śmieci został ogłoszony na dzień 21 maja. Jeśli do tego czasu Wójt nie zmieni specyfikacji, jak również jeśli po tym terminie radni przegłosują wspomnianą uchwałę, firmy biorące udział w przetargu zapewne dokonają jego zaskarżenia ze względu na niezgodność z przepisami prawnymi, co może spowodować dla gminy bardzo nieprzyjemne konsekwencje finansowe.

Prawo nie może działać wstecz!

Przyjęcie uchwały zmieniającej przepisy dotyczące wywozu śmieci w gminie Garbów w terminie po rozstrzygnięciu przetargu będzie próbą narzucenia prawa działającego wstecz, co jest niezgodne z zasadami prawa. Dlatego też mamy nadzieję, że uda się nakłonić Wójta gminy Garbów do zmiany specyfikacji wymagań ogłoszonych w przetargu lub przesunąć jego rozstrzygnięcie na termin przypadający po Sesji Rady Gminy w dniu 22 maja, podczas której radni mogliby się bliżej zapoznać z tą sprawą i świadomie podjąć decyzję.

Specyfikacja przetargowa, które eleminuje mniejsze firmy lokalne a promuje duże koncerny śmieciowe

Przedsiębiorcy z regiomu skrażą się, że umieszczenie w specyfikacji przetargowej wymagań odnośnie zakupu pojemników na śmieci przez firmy odbierające śmieci jest w konsekwencji prostym sposobem na wyelminowanie tych firm z gry. Nasuwają się pytania: czy wszystko mają przejąć duże zagraniczne koncerny, czy trzeba ustalać takie warunki przetargów, które nie dają żadnych szans rozwoju lokalnym podmiotom, czy Wladze Gminy nie powinny zadbać o to, aby jak największa ilość podmiotów lokalnych mogła brać udział w życiu gospodarczym Gminy?

 

http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=152&p1=szczegoly_zal&p2=105789
http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=152&p1=szczegoly_zal&p2=105789
http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=152&p1=szczegoly_zal&p2=105789

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top