WSA w Rzeszowie: Informatyk nie. Pozostałe nagrody urzędników powinny być jawne

Właściwie jedynym stanowiskiem w wykazie 30 stanowisk urzędniczych, które może być zakwalifikowane jako stanowisko techniczne, jest stanowisko „starszego informatyka” – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie i nakazał gminie Jasło udzielić informacji na temat nagród przyznawanych 29 z 30 pracowników urzędu.

Na wniosek redaktora naczelnego portalu informacyjnego „Załęże w gminie Osiek Jasielski” wójt gminy Jasło udostępnił informację publiczną w zakresie danych osobowych (imion i nazwisk), wysokości nagród otrzymanych w 2014 i 2015 r. oraz uzasadnienia („nagroda uznaniowa”) 10 osób, które w jego ocenie pełnią funkcje publiczne i jako takie nie podlegają ochronie w świetle wynikającej z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (i.d.i.p.). Byli to wójt, zastępcy wójta, sekretarz, skarbnik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i jego zastępcy, radca prawny oraz pracownicy posiadających upoważnienie wójta.

Wójt nie chciał jednak udostępnić i ujawnić informacji o nagrodach pozostałych 30 osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych. Jego z daniem z racji niepełnienia funkcji publicznych w rozumieniu art. 5 ust. 2 u.d.i.p. oraz ze względu ochronę prywatności i niewyrażenie zgody na rezygnację z tej ochrony. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał zasadność skargi i nakazał udostępnić dane dotyczące 29 z 30 pozostałych pracowników urzędu. Spór dotyczy głównie rozumienia prawa do prywatności w kontekście pełnienia funkcji publicznej przez urzędników i tego, który urzędnik taką funkcję pełni, a który nie.

Jak napisał sąd: „Spór między stronami obejmuje zasadniczo zagadnienia wykładni przepisu art. 5 ust. 2 u.d.i.p. oraz sposób jego zastosowania względem grupy pracowników Urzędu Gminy w […] zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych”. W uzasadnieniu skarżący podniósł, że organ błędnie zawęził pojęcie osób pełniących funkcje publiczne tylko do stanowisk kierowniczych, podczas gdy pojęcie „osób pełniących funkcje publiczne” jest znacznie szersze i obejmuje wszystkie osoby, których działalność wspomaga wykonywanie działań publicznych organu i nie jest jednocześnie jedynie działalnością usługową lub techniczną.

więcej

źródło: wspolnota.org.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top