Tęsknota za sacrum w Kościele – Zofia Reklewska- Braun i Kazimierz Braun dla portalu PCh24.pl [polecamy]

Nadużyć w sprawowaniu sakramentów świętych jest tyle, że często wręcz przekształcają liturgię i służbę Bogu w spotkanie towarzyskie, niejako unieważniają nadprzyrodzony wymiar życia Kościoła. W Ameryce Północnej doszła do tego jeszcze protestantyzacja Kościoła katolickiego. Dokonuje się jej w imię  szeroko głoszonego ekumenizmu – mówią Zofia Reklewska-Braun i Kazimierz Braun w rozmowie z portalem PCh24.pl.

Kiedy czytałam książkę „Dobrzy Księża” uderzyła mnie tęsknota autorów za… sacrum. Za tym co kiedyś było częste, co Państwu udało się przeżyć, dotknąć, a dziś tak trudno znaleźć…

 

 

 

Tak. Myślimy, że w wielu z nas ta tęsknota jest i ona coś mówi o tym co się stało z Kościołem Katolickim i z kapłaństwem w ciągu ostatniego półwiecza. Czyli właśnie w trakcie trwania naszego małżeństwa, bo książkę „Dobrzy Księża” napisaliśmy z okazji pięćdziesięciolecia naszego ślubu. W odległej przeszłości mieliśmy szczęście uczestniczyć w życiu Kościoła, który sam siebie i swoich wiernych traktował serio, Kościoła poważnego, którego istotę stanowiły sakramenty  święte sprawowane zawsze z głęboką powagą i świadomością żywej w nich obecności Chrystusa. Dziś, zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie już od dawna mieszkamy, jak i w Polsce, którą odwiedzamy, a także w innych krajach, odczuwamy boleśnie brak tej właśnie solenności w sprawowaniu  Świętych Tajemnic. Nie ma jej już właściwie (choć na pewno zdarzają się wyjątki) w Niemczech, we Francji, w Kanadzie. W Polsce te procesy nie zaszły (a raczej nie zabrnęły) tak daleko jak na Zachodzie. Widać  jednak wyraźnie te same tendencje. Widać nadmiar eksperymentów w sprawowaniu liturgii. Poważną muzykę i śpiew kościelny, w Polsce zawierający wiele pięknej, tradycyjnej pobożności, wypiera nowoczesna muzyka gitarowa i elektroniczna. (Próbował ją ograniczać  Papież Benedykt XVI.) Stale postępuje inwazja świeckich, którzy niejako wypierają z Kościoła kapłanów. Mnożą się, często niestosownie ubrani, szafarze Eucharystii, którzy  nie stronią od zachowań gościnno-towarzyskich wobec tych, którym podają Ciało Chrystusa.

więcej

źródło: PCh24.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top