Tak działały vatowskie mafie w Polsce. Policja rozbiła kolejną z nich

Policja zlikwidowała grupę przestępczą, która poprzez fikcyjny obrót paliwami wyłudziła blisko 11,5 mln zł podatku VAT i „wyprała” ponad 25 mln zł. Pięć osób – dwóch liderów i trzech członków grupy – usłyszało zarzuty i zostało aresztowanych na trzy miesiące. Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli m.in. luksusowe zegarki znanych marek, kolekcje numizmatów i nieruchomości warte prawie 35 mln zł.

Ze śledztwa wynikało, że w 2011 roku grupa obracała fikcyjnymi fakturami o wartości przekraczającej 60 mln zł.

Jak poinformowała rzecznik prasowa CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, policjanci wrocławskiego CBŚP uzyskali informację, że dwóch biznesmenów, zarządzających firmami handlującymi paliwami, może być zamieszanych w fikcyjny obrót fakturami.

Funkcjonariusze ustalili, że wspomniani przedsiębiorcy – jeden z Łodzi, drugi z okolic Wrocławia – mają na koncie nie tylko obrót fakturami bez pokrycia. Mężczyźni nadzorowali ten proceder, w który były zaangażowane inne osoby

– dodała rzecznik.

Przestępcy mieli wyłudzić co najmniej 11,5 mln zł podatku VAT, „wyprali” też blisko 25 mln zł.

Zamieszanych w proceder jest pięciu mężczyzn. Zostali oni zatrzymani i usłyszeli zarzuty związane z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy. Za te przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Na wniosek dolnośląskiego Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu sąd aresztował pięciu mężczyzn na trzy miesiące. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

O procederze wyłudzania VAT-u, powszechnym za rządów PO-PSL, wielokrotnie mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za resorty finansów i rozwoju.

Mafie vatowskie nie mogą hulać po Polsce jak wiatr po dzikim polu

– podkreślał w styczniu tego roku, dodając, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma zamiaru podnosić podatków, a pieniądze na wielkie programy społeczne jak Rodzina 500+ chce pozyskiwać z uszczelniania budżetu.

więcej

źródło: niezalezna.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top