„Serce, dusza śpiewa Maryi” – festiwal pieśni maryjnej w parafii Garbów-Cukrownia

Maj to miesiąc obfitujący w nabożeństwa, uroczystości oraz modlitwy, podczas których wierni w szczególny sposób proszą Najświętszą Maryję Pannę o łaski oraz dają wyrazy swojej wdzięczności za wszystkie wysłuchane modlitwy. W parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie – Cukrowni już na stałe w kalendarium imprez roku liturgicznego wpisany jest festiwal pieśni maryjnej „Ave Maria”, który stał się szczególnym sposobem kultu maryjnego.
Wśród dźwięków instrumentów i radosnego śpiewu młodych ludzi, których bardzo licznie gromadzi idea festiwalu, należy sięgnąć nieco głębiej w jego przesłanie. Nie wszyscy bowiem uświadamiają sobie znaczenie tego dnia dla życia wspólnoty parafialnej.

W 1984 roku proboszcz parafii w Garbowie ks. Stanisław Wąsik postawił kaplicę w Zagrodach. Stała się ona podstawą zawiązania parafii, którą erygowano dekretem Ks. Arcybiskupa Bolesława Pylaka 12-06-1993 roku. Początkowo parafia nosiła nazwę Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zagrodach. W 1994 roku zmieniono ją na Garbów – Cukrownia. Od początku tej parafii proboszczem jest ks. kan. Marian Szuba. Pierwsze lata poświęcił sprawom organizacyjnym i wyposażeniu świątyni w niezbędne sprzęty związane z sprawowaniem liturgii Mszy św. i sakramentami. Energia, zapał oraz dużo chęci do zaangażowania się w rozwój formacji duchowej parafian przełożyły się na wiele pomysłów nowego proboszcza. Aby wyrazić wdzięczność za tą świątynię w hołdzie Bożej Rodzicielce, zrodziła się u niego idea zorganizowania festiwalu maryjnego w miesiącu maju, aby w ten szczególny sposób podziękować Opatrzności Bożej poprzez ręce Najświętszej Maryi Panny za trud powstania nowej parafii. Ponadto festiwal byłby uwieńczeniem nabożeństw majowych kierowanych do Matki Zbawiciela. Ksiądz Bosko mówił: „Zawierzcie każdą rzecz Jezusowi Eucharystycznemu i Maryi Wspomośycielce, a zobaczycie, co to są cuda”. Zatem jesteśmy świadkami cudów. Do małej parafii archidiecezji lubelskiej z roku na rok przybywa coraz większa rzesza uczestników festiwalowych zmagań. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 297 wykonawców z archidiecezji lubelskiej i spoza jej granic, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji, oddających klimat modlitwy i uwielbienia.

AM250357.ORF
Festiwalową sobotę, 25 maja, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie imprezy – modlitwie.

W jury festiwalu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Anna Pacek, Urszula Matejczuk, Maria Sikora, Zofia Górecka, Kazimierz Firlej i Robert Ostapiński.

 Jury oceniało emisję głosu, pomysłowość w aranżacji utworów, ich interpretację, dobór repertuaru do możliwości wiekowch i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, dykcję, intonację, bogactwo harmoniczno – melodyczne wykonywanych kompozycji. Po przesłuchaniu jury wyłoniło zwycięzców.

W kategorii schole I miejsce przypadło scholi parafialnej ze Świdnika Dużego, II miejsce otrzymała schola „Lauretki z parafii Macierzyństwa NMP z Garbowa-Cukrowni, a III miejsce przypadło ex aequo scholi „Mała Armia” z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa oraz scholi „Aniołki” z parafii św. Mikołaja z Lublina.
W kategorii solistów laureatem została Wiktoria Fryc z Niedrzwicy Dużej, II miejsce – ex aequo zajęły Anna Jagielska z parafii św. Mikołaja z Lublina oraz Adamczyk Małgorzata z Jastkowa, na III miejscu uplasował się Leon Szymczyk z parafii św. Wojciecha z Lublina. Wśród chórów zwyciężył Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”, II miejsca przyznano chórowi Parafii Dobrego Pasterza z Lublina oraz chórowi „Hejnał” z Chełma, III miejsce otrzymał chór parafialny z Opola Lubelskiego.

Wśród zespołów na I miejscu uplasował się zespół „Improwizacja” z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa, II miejsce zajął zespół z Gimnazjum w Przybysławicach zaś III miejsce jury przyznało zespołowi „Credo” z parafii św. Bartłomieja ze Staszowa.
Festiwal zakończył się wręczeniem wspaniałych pucharów z wygrawerowanym logo fetiwalu, dyplomów oraz wspaniałych nagród ufundowanych przez sponsorów. W tej małej parafii każdy wygrywa i nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami.

Informacja o sponsorach

W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, piekarnia T.Drozda, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Garbowie, producent skoroszytów „File” z Garbowa, tygodnik katolicki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.

Wsród licznie przybyłych uczestników festiwalu w parafii gościliśmy również wspaniałych gości: Jana Łopatę – posła na Sejm RP, Roberta Wójcika – w-ce starostę powiatu lubelskiego oraz Zdzisława Niedbałę – radnego powiatu lubelskiego a zarazem pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublina.

 Myślę, że odbywający się w tym roku festiwal miał szczególny wydźwięk zarówno dla organizatorów, jak i parafian, gdyż odbywał się dwa tygodnie przed rozpoczęciem Misji Intronizacyjnych Serca Pana Jezusa, trzy tygodnie przed obchodami dwudziestolecia powstania parafii w Garbowie – Cukrowni, a także w przededniu święta mam. Był świadectwem kultu Maryi.

Anna Michalska

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top