RIO potwierdza nieprawidłowości w umarzaniu podatków w Rykach

Na początku stycznia Pogotowie Dziennikarskie ujawniło kulisy śledztwa dotyczącego burmistrza Ryk, Jerzego Gąski (zobacz tekst pt. „Jak to się robi w Rykach”). Prokuratura oskarżyła go o nielegalne umarzanie podatków. Według śledczych Jerzy Gąska od 11 września 2008 do 4 czerwca 2012 roku jako funkcjonariusz publiczny nie dopełnił obowiązków rzetelnego przeprowadzenia postępowania dowodowego wynikającego z ordynacji podatkowej i ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, w wyniku czego wydał nielegalne decyzje umarzające zaległości podatkowe, przez co działał na szkodę interesu publicznego. Prokuratura zakwestionowała umorzenia zaległości podatkowych w ponad 20 przypadkach i uznała, że swoimi decyzjami burmistrz doprowadził do uszczuplenia dochodów gminy w łącznej kwocie ponad 94 tys. zł.

– To co robiłem, wykonywałem zgodnie z przepisami prawa, a teraz próbuje się zrobić ze mnie przestępcę – mówił nam wówczas Jerzy Gąska. I dodał: – Trzy kompleksowe kontrole gospodarki finansowej gminy oraz jedna doraźna przeprowadzone przez Regionalną Izbę Obrachunkową nie kwestionowały zasadności umorzeń podatkowych – dodaje.
Pogotowie Dziennikarskie zapoznało się z wystąpieniem pokontrolnym RIO dotyczącym tej sprawy. Dokument został skierowany do burmistrza Ryk 10 stycznia. Wynika z niego, że kontrola RIO w ryckim magistracie trwała od września do listopada 2013 roku. W wystąpieniu pokontrolnym RIO wylicza szereg nieprawidłowości dotyczących gospodarki finansowej samorządu. Część z nich dotyczy umorzeń podatkowych. Jak ustaliła RIO, nieprawidłowości w zakresie umarzania zaległości podatkowych polegały na „wydaniu niektórych decyzji bez zebrania materiału dowodowego uzasadniającego udzielenie ulgi”, „niepowiadomieniu strony o przyczynach niedotrzymania terminu załatwienia sprawy”, „wskazywaniu – w decyzjach w sprawie umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości – wyższej od faktycznej kwoty zaległości w tym podatku, a następnie księgowanie umorzonych zaległości w podatku od nieruchomości jako „odpis” podatku od nieruchomości i jako „odpis” w innym podatku, przy czym kwota umorzenia wynikająca z decyzji w sprawie umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości była zgodna z łączną kwotą dokonanych odpisów i mieściła się w łącznej kwocie zaległości podatnika w poszczególnych podatkach”.

W swoim wystąpieniu do burmistrza Ryk RIO radzi, by „decyzje w sprawie ulg w zapłacie podatków podejmować po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, mającego na celu ustalenie, czy zachodzą przesłanki ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego” oraz by „decyzje w tych sprawach poprzedzać zebraniem materiału dowodowego”.
Choć ustalenia Regionalnej Izby Obrachunkowej pokrywają się z tym do czego doszli śledczy, sprawa wciąż nie znalazła swojego finału w sądzie. Pogotowie Dziennikarskie ujawniło, że burmistrza Ryk nie chciało sądzić kilkunastu sędziów w Ryk i Puław. Dlaczego? Była żona Gąski jest znanym sędzią. A kiedy w końcu udało się wyznaczyć sędziego do tej sprawy… akta zostały zwrócone do prokuratury.

Autor: Tomasz Nieśpiał

źródło: pogotowiedziennikarskie.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top