Radni w Złotoryji za publikacją rejestru umów

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Złotoryi już dwukrotnie obradowała nad skargą mieszkańców na bezczynność Burmistrza w sprawie nieudzielenia informacji publicznej. Chodzi o brak odpowiedzi na wnioski o udostępnienie umów zawartych w miesącu styczniu i lutym 2014.

Przypomnijmy, że na początku zwracaliśmy się do pana Burmistrza o upublicznienie rejestru umów zawieranych przez Gminę Miejską Złotoryja. Rejestr taki upublicznia w BIP wiele gmin, w pobliżu np. Jawor. Po otrzymaniu odpowiedzi odmownej poprosiliśmy o umowy ze stycznia i lutego 2014 aby móc samodzielnie tworzyć taki rejest. Niestety wezwano nas do wykazania interesu publicznego. Ponieważ skanowanie lub kserowanie dokumentów nie jest przetworzeniem informacji, to poprosiliśmy ponownie o umowy lub o wydanie decyzji odmownej z uzasadnieniem. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi więc wystosowaliśmy skargę na bezczynność Burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i do Rady Miejskiej. Na sesji majowej Pan Burmistrz bardzo dramatycznie przedstawił, że mieszkańcy nękają urząd wnioskując o wiele informacji. Pełną dokumentację tego procesu można prześledzić w zakładce rejestr umów.

Interesu publicznego nie wykazywaliśmy dla zasady, ponieważ obywatel nie musi uzasadniać dlaczego chce dostać informacje, które urząd posiada. Ale interes publiczny jest, pisaliśmy już o tym niejednokrotnie. Dlaczego Rejestry Umów  są tak ważne? Otóż gwarantują one przejrzystość wydawania środków publicznych, czyli pieniędzy każdego podatnika. W połączeniu z kontrolą Urzędów Skarbowych oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) gwarantują, że będzie możliwa publiczna kontrola środków jednostek samorządu terytorialnego.

Pan Sekretarz W.Bajoński podczas posiedzenia komisji, apelował aby radni poczekali na odpowiedź WSA w tej sprawie i nie zajmowali się skargą. Jednak radni stanęli na wyskości zadania. Komisja jednogłośnie uznała zasadność skargi w zakresie:
1. Brak wydania negatywnej decyzji Urzędu Miasta.
2. Nieudzielenie informacji publicznej, o które wnosili mieszkańcy

Ponadto  powstał i został przegłosowany projekt uchwały o utworzenie rejestru umów. Projekt ten zostanie przedstawiony na kolejnej sesji.

artykuł jest przedrukiem z serwisu zlotoryjanie.pl

źródło: ZLOTORYJANIE.PL

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top