PYRZYCE.INFO: Radni Gminy Pyrzyce rozpoczęli bój o przejrzystość finansów publicznych

Jak podaje serwis PYRZYCE.INFO:

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Pyrzycach radni Jerzy Wroński, Mirosław Wyrodek i Wojciech Łubiarz próbowali wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania Burmistrza Pyrzyc dotyczących zwiększenia przejrzystości wydatkowania środków pieniężnych poprzez wprowadzenie elektronicznego rejestru zawieranych umów. Krótko mówiąc radni chcieli aby każdy mieszkaniec naszej gminy mógł mieć swobodny dostęp do wszystkich umów zawieranych przez Burmistrz Pyrzyc. Żeby każdy mógł się dowiedzieć z kim są podpisywane, na jakie kwoty, czego dotyczą, na jakiej zasadzie zostały zawarte itd.

Ze względu na to co się dzieje ostatnio w naszej gminie proponuje przyjąć projekt uchwały, która zapobiegłaby podobnym sytuacjom w przyszłości. Mam tu na myśli niepotrzebny zamęt i niejasności dotyczące wydatkowania publicznych środków finansowych. – powiedział przed przedstawieniem treści projektu uchwały radny Wyrodek. Te słowa, jak się okazuje, chyba szczególnie dotknęły burmistrz Pyrzyc ale o tym później.

„Publikowanie informacji o zawartych umowach staje się pożądaną praktyką z punktu widzenia transparentności finansów publicznych. Wprowadzenie tego typu rejestru w Pyrzycach wpłynie na jakość debaty publicznej ponieważ mieszkańcy będą mogli samodzielnie sprawdzić i odnieść się do konkretnych wydatków miasta. W wielu przypadkach pozwoli to również na unikniecie wątpliwości co do racjonalności wydatków ze środków publicznych oraz ich wysokości.” czytamy we wstępie uzasadnienia projektu uchwały.

W dalszej części przytaczane są liczne artykuły prawa oraz wyroki Sądów.

Więcej…

źródło: pyrzyce.info

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “PYRZYCE.INFO: Radni Gminy Pyrzyce rozpoczęli bój o przejrzystość finansów publicznych

  1. za jawnością

    Jak władza może ukrywać finanse publiczne?!! Taka władza traci wiarygodność i wszelki autorytet. To łamanie konstytucji na którą tak wielu się dziś powołuje. Dobrze że się ruszyło też na dole. Może w końcu się coś zmieni na lepsze.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top