Przypomnijmy ubiegłoroczny sukces „teoretycznego państwa”: Pierwszy raz od 1989 roku z eksportera staliśmy się importerem prądu!

W strategicznej dziedzinie funkcjonowania kraju, jaką jest bezpieczeństwo energetyczne oraz produkcja energii elektrycznej, rząd osiągnął coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się być niemożliwe. Otóż w 2014 roku pierwszy raz od początku istnienia III RP staliśmy się importerem prądu! Innymi słowy – platformiana władza zaczyna nas uzależniać nas od dostaw energii z zewnątrz!          

O zagrożeniach płynących z nieudolności ekipy rządowej w zakresie polityki bezpieczeństwa energetycznego pisałem już wielokrotnie. Przypomnijmy, że bezrefleksyjna zgoda rządu Tuska i Kopacz na wprowadzenie w Polsce tzw. pakietu klimatycznego (powodującego, że produkcja prądu za pomocą elektrowni węglowych staje się zupełnie nieopłacalna) spowodowała, że w 2016 roku, aby spełnić wyśrubowane unijne normy środowiskowe, polscy producenci energii będą musieli wyłączyć elektrownie węglowe działające na terytorium naszego kraju o łącznej mocy 3000 MW. A to może się przyczynić do pojawienia się tzw. blackoutów, czyli długotrwałych zaników zasilania na dużym obszarze kraju, które dotkną kilka milionów gospodarstw domowych i przyczynią się do wielomilionowych strat w gospodarce. Problem by nie istniał, gdyby rząd Platformy Obywatelskiej na miejsce wyłączanych bloków zdołał wybudować nowe elektrownie. Niestety, przez blisko 8 lat rządów tej ekipy w Polsce nie powstała ani jedna nowa elektrownia o dużej mocy. Większość strategicznych inwestycji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego kraju, których realizacja miała nastąpić w ciągu ostatnich kilku lat, albo nie wyszła jeszcze z fazy projektowej (np. elektrownia atomowa, gdzie od 6 lat trwa proces wyboru jej lokalizacja, mimo że w tym celu wydano już dziesiątki milionów złotych), albo jest blokowana przez ekologów (elektrownia w Opolu i Rajkowach), albo z niewiadomych przyczyn jest anulowana (np. elektrownia w Ostrołęce, na którą nadzorowana przez Skarb Państwa spółka Energa miała już wydać 200 mln zł).

więcej

źródło: niewygodne.info.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top