Protest członków Rady Programowej TVP w sprawie stronniczości telewizji publicznej w kampanii wyborczej

Protest członków Rady Programowej TVP (poseł Barbary Bubuli, poseł Anny Sobeckiej oraz Bożeny Walewskiej) w sprawie niezgodnej z ustawą stronniczości TVP w kampanii prezydenckiej i uprzywilejowanego traktowania prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Warszawa, 12 maja 2015 r.
Juliusz Braun Prezes TVP

PROTEST
W sprawie niezgodnej z ustawą stronniczości TVP w kampanii prezydenckiej i uprzywilejowanego traktowania prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W trakcie kampanii wyborczej przed wyborami na urząd prezydenta RP Telewizja Polska w sposób stronniczy przedstawiała kandydatów, wspierając urzędującego prezydenta. Świadczą o tym wyliczenia czasu antenowego przeznaczonego dla poszczególnych komitetów wyborczych. W szczególności w marcu 2015 wypowiedzi Bronisława Komorowskiego jako kandydata w TVP Info zajęły 3 godziny 15 minut, a dodatkowo – wypowiedzi tego samego kandydata w roli prezydenta – 3 godz. 13 minut. Łącznie – 6 godz. 28 minut. Tymczasem główny kontrkandydat Andrzej Duda, który – jak się okazało – wygrał pierwszą turę wyborów, miał możliwość prezentacji swych poglądów tylko przez 22 minuty w tym miesiącu. Wielokrotnie lepiej od Andrzeja Dudy, ale również uderzająco gorzej niż urzędujący prezydent byli traktowani Adam Jarubas, Janusz Palikot lub Magdalena Ogórek. Podobnie do Andrzeja Dudy traktowano Pawła Kukiza. Pozostali kandydaci także byli dyskryminowani. Rażące dysproporcje w czasie antenowym utrzymywały się do końca kampanii przed pierwszą turą wyborów. Według ujawnionych dotychczas danych, do 27 kwietnia łączny czas wypowiedzi Bronisława Komorowskiego wynosił ponad 11 godzin, przy zaledwie 1 godz. 14 min dla Andrzeja Dudy. Dodatkowo w głównych wydaniach programów informacyjnych zarówno czas prezentacji poszczególnych kandydatów, jak i prezentowanie ich w korzystnym lub negatywnym kontekście świadczyły o poparciu TVP dla Bronisława Komorowskiego. Domagamy się stanowczej reakcji na to jawne i wyjątkowo jaskrawe łamanie zasady bezstronności i pluralizmu mediów publicznych w najważniejszym dla Narodu czasie poprzedzającym wybór głowy państwa. Sposób informowania o kandydatach był sprzeczny z zasadą zapisaną w art. 21 ust. 2, który nakazuje TVP rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju, a także nakazuje sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli. Osoby odpowiedzialne za nieuzasadnione, nadmierne i dyskryminujące kontrkandydatów wspieranie urzędującego prezydenta z wykorzystaniem czasu antenowego TVP, powinny stracić swe stanowiska. Takie działanie stanowi bowiem złamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, która zobowiązuje media publiczne do tego, by program był podporządkowany zasadom pluralizmu i bezstronności (art. 21 ust. 1).
Barbara Bubula
Anna Sobecka
Bożena Walewska

źródło: NASZDZIENNIK.PL

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top