Pasze GMO przyczyną problemów żołądkowych u świń

U świń karmionych genetycznie modyfikowaną paszą zdecydowanie częściej występują problemy żołądkowe, takie jak zapalenia jelit czy choroba wrzodowa, niż u zwierząt karmionych tradycyjną paszą – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Journal of Organic Systems”.

Naukowcy z Australii i ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jaki wpływ na zwierzęta hodowlane ma dieta oparta na paszach GMO.

W badaniu wykorzystali 168 świń z jednej z komercyjnych ferm hodowlanych w Stanach Zjednoczonych. Zwierzęta zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza – składająca się z 84 zwierząt – karmiona była paszą składającą się z genetycznie modyfikowanej soi I kukurydzy. Natomiast druga grupa – spożywała tradycyjną paszę bez GMO.

Po 5 miesiącach świnie zostały ubite, a naukowcy wykonali autopsję, by porównać wpływ sposobu odżywiania na kondycję zwierząt.

Badacze stwierdzili, że zwierzęta nie wykazywały różnic w przypadku przyrostu masy ciała, umieralności czy rutynowych pomiarów biochemicznych krwi.

Natomiast samice, jak i samce świń hodowanych na diecie GM były bardziej narażone na poważne problemy żołądkowe, takie jak zapalenia jelita, wrzody czy zapalenie błony śluzowej żołądka – efekty te zauważono u 32 procent świń karmionych GM, w porównaniu do 12 procent karmionych naturalną paszą.

Były też efekty reprodukcyjne: macice samic świń hodowanych na paszy GM były o 25 procent większe (w stosunku do wielkości ciała) niż loch kontrolnych. Wszystkie knury były wykastrowane, więc naukowcy nie byli w stanie zbadać wpływu diety na układ rozrodczy samców.

„Nasze wyniki są godne uwagi z kilku powodów: po pierwsze prowadzone były w realnych warunkach na terenie gospodarstwa rolnego, a nie w laboratorium. Poza tym świnie mają podobny układ trawienny do ludzi, więc wyniki te można pośrednio odnieść do wpływu jedzenia GMO na nasz organizm. – podsumowała współautorka badań, dr. Judy Carmen z Australijskiego Towarzystwa ds. Zdrowia Publicznego.

źródło: ekologia.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top