Odpust Znalezienia Krzyża Świętego u lubelskich dominikanów

Lubelscy dominikanie 3 maja świętować będą odpust Znalezienia Krzyża Świętego. Po każdej mszy świętej wierni będą mogli ucałować relikwie Drzewa Krzyża Świętego. W bazylice ojców dominikanów w Lublinie od początków XV wieku znajdowały się jedne z największych relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Od wieków, przez kolejne pokolenia relikwie Drzewa Krzyża Świętego w kościele ojców dominikanów w Lublinie były otaczane nabożeństwem i wielką czcią wiernych. Największa z relikwii została skradziona z bazyliki w 1991 r. Na szczęście los ten nie spotkał dwóch mniejszych relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które obecnie znajdują się u ojców dominikanów w Lublinie.

Krzyż, na którym umarł Jezus, odnalazła św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Cesarzowa Helena udała się do Jerozolimy w 324 lub 326 roku, aby odszukać relikwie Męki Pańskiej. Odnaleziony przez nią Krzyż, na którym zmarł Jezus, został podzielony na trzy części. Jedna pozostała w Jerozolimie, drugą wysłano do Rzymu, trzecia została zawieziona do Konstantynopola. Właśnie z Konstantynopola, przez Ruś duża cząstka relikwii Drzewa Krzyża Świętego trafiła w XIV lub na początku XV wieku do klasztoru dominikanów w Lublinie.

Według tradycji św. Helena, która odnalazła Krzyż Chrystusa, przed swą śmiercią prosiła chrześcijan aby świętowali dzień znalezienia Krzyża (Inventio Crucis). Był to dzień 3 maja. Obecnie święto Krzyża Świętego jest szczególnie uroczyście obchodzone w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Krzyże przyozdabiane są kwiatami i odbywają się procesje.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top