Nieznane pamiątki po ofiarach Auschwitz

„Są to w zdecydowanej większości przypadków ostatnie osobiste rzeczy, które udało się zachować Żydom kierowanym bezpośrednio po selekcji z rampy na śmierć do komór gazowych. To m.in. termometry, butelki po lekach, czy perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki, klucze, i wiele innych przedmiotów” – poinformowały władze Muzeum Auschwitz po odzyskaniu kilkunastu tysięcy osobistych przedmiotów należących do ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, które odnaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r.

Teraz te przedmioty wróciły do Muzeum.

– W 1967 r. na terenie byłego obozu Birkenau Andrzej Brzozowski zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny „Archeologia” pokazujący przebieg prac wykopaliskowych prowadzonych w pobliżu ruin komory gazowej i krematorium III. W wyniku tych prac, co zresztą ukazano w tym filmie, odnaleziono bardzo dużą liczbę oryginalnych obiektów z okresu funkcjonowania obozu – powiedziała Elżbieta Cajzer, szefowa Zbiorów Muzeum.

Z kolei dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński powiedział, że pracownikom placówki udało się odnaleźć i nawiązać kontakt z ostatnimi żyjącymi osobami uczestniczącymi w projekcie z 1967 r. – Nie było jednak jasne, gdzie zostały zdeponowane same przedmioty odnalezione podczas realizacji filmu. Okazało się, że są one przechowywane w 48 kartonach w jednym z budynków Polskiej Akademii Nauk – dodał.

Źródło: niezalezna.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top