„Nasz Garbów” pyta o przyczyny niekorzystania z dofinansowań unijnych na drogi w latach 2005-2012

W dniu dzisiejszym „Nasz Garbów” złożył kolejny wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Tym razem pytamy o powody rezygnacji z korzystania z dofinansowań unijnych na drogi i infrastrukturę, co w roku 2013 (kontrola za lata 2007-2012) zarzuciła Władzom Gminy Garbów Najwyższa Izba Kontroli.

Przypominany, że do tej pory w gminie Garbów wciąż ponad 46 km dróg, co stanowi ponad 35% wszystkich dróg nie ma nawierzchni asfaltowej ani betonowej. 16,4 km ma nawierzchnię utwardzoną tłuczniem, a 30 km nie ma żadnej uszlachetnionej nawierzchni.

Jak piszemy w uzasadnieniu  naszego wniosku:

Wnioskowane informacje wiążą się z oceną efektywności wykorzystywania przez Władze Gminy Garbów dostępnych środków unijnych, co przekłada się bezpośrednio na stan sieci drogowej i pozostałej infrastruktury gminnej. W Gminie Garbów wciąż jest około 30 km dróg bez utwardzonej nawierzchni, co stanowi około 22 % całej sieci drogowej, a 16,4 km dróg jest utwardzona jedynie tłuczniem.

Nasz wniosek ma na celu dokonanie analizy czy latach przeszłych nie doszło do zaniedbań w pozyskiwaniu dostępnych środków unijnych, czego skutkiem jest fakt, że wciąż ok 35 % dróg w Gminie Garbów jest bez nawierzchni bitumicznej czy nawet betonowej. Stan taki wiąże się z bolesnymi doświadczeniami społecznymi będącymi udziałem lokalnej społeczności. Dodatkowo zbyt niskie tempo budowy dróg mogło spowodować wymierne straty dla rozwoju ekonomicznego gminy, a tym samym spadek dochodów do gminnej kasy. Z drugiej strony wnioskowane informacje mają się przyczynić do przyspieszenia budowy dróg w Gminie Garbów w najbliższych 5 latach i uniknięcia ewentualnych zaniedbań w pozyskiwaniu środków unijnych na ten cel, gdyż środki te mogą stanowić unikalną okazję całkowitego pokrycia istniejącej sieci drogowej gminy Garbów.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top