Nagroda za Zasługi dla Ziemi Garbowskiej 2013 r. dla Gustawa Jędrejka

Przyznawana co roku przez Wspólnotę Garbowską Nagroda za Zasługi dla Ziemi Garbowskiej trafiła do rąk Gustawa Jędrejka Wiceprezesa Lubelskiej Izby Rolniczej. Na uroczystość 5 stycznia 2014 r. przybyli liczni goście, między innymi pani Małgorzata Sadurska poseł na Sejm RP i pan Marek Wojciechowski radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, a także przedstawiciele wielu instytucji i organizacji.

Nagroda dla Gustawa Jędrejka przyznana została za aktywną działalność na niwie społecznej.

Laureatowi z całego serca gratulujemy i życzymy wielu sił do dalszej służby Ojczyźnie. Wszystkiego najlepszego.

Poniżej kilka zdjęć z tej niezwykle serdecznej i ciepłej uroczystości.

DSC_06810002

DSC_0705000520140105_2010420006 Uczestnicy uroczystości mogli podziwiać wykonaną przez Laureata piękną bożonarodzeniową szopkę.

Uzasadnienie przyznania Nagrody za Zasługi dla Ziemi Garbowskiej 2013 r.

 Gustaw Jędrejek od wielu lat aktywnie działa na niwie społecznej. Od 1990 r. pełni funkcję przewodniczącego Zarządu gminnego NSZZ Rolników Indywidualnych w Garbowie. W kolejnych kadencjach wybierano go na członka Zarządu Rady Powiatowej i delegata wojewódzkiej Rady NSZZ Rolników Indywidualnych. Został Wiceprezesem wojewódzkiej Lubelskiej Izby Rolniczej w latach 1996-2000 oraz w obecnej kadencji od 2010 r. Jest członkiem Wojewódzkiej Rady Doradczej Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, obecnie sprawuje trzecią kadencję. W 2005 r. został odznaczony resortowym medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Gustaw Jędrejek jest także honorowym krwiodawcą i propagatorem honorowego oddawania krwi. Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi od prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Wałęsy w 1995 r., Srebrny Krzyż Zasługi od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 r. i Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r. Od 1982 roku oddał 66 litrów krwi. Jest członkiem Zarządu Honorowych Dawców Krwi w Lublinie. 18 stycznia tego roku podczas uroczystości w zamku lubelskim odbierze odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

W 1990 r. był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej i miesięcznika „Głos Garbowa”. W 2007 r. współtworzył Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska”, został przewodniczącym Koła Rolnego. Od 2010 pełni funkcję wiceprezesa „Wspólnoty Garbowskiej”.

Gustaw Jędrejek od wielu lat działa na rzecz rolników. W latach 90. kierował protestami rolników w Garbowie, których celem było zwrócenie uwagi na sytuację w rolnictwie, ochronę rynku rolnego. Działa także na rzecz podnoszenia wiedzy i kwalifikacji rolników poprzez organizację spotkań, szkoleń, wyjazdów na targi rolnicze. W latach 90. organizował gminną Olimpiadę Wiedzy o Rolnictwie przeprowadzaną podczas festynów w Bogucinie. Publikował artykuły poświęcone tematom rolniczym w „Głosie Garbowa”, obecnie w biuletynie „Wspólnota Garbowska”. W ostatnim czasie zaangażował się w akcję informacyjną na temat budowy farm wiatrowych.

Gustaw Jędrejek prowadzi aktywną działalność społeczną. Jako członek Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska” bierze udział w organizacji festynów dla mieszkańców Ziemi Garbowskiej. Położył duże zasługi dla upamiętnienia aspiranta policji państwowej Czesława Jędrejka z Garbowa, ofiary mordu katyńskiego poprzez posadzenie przy szkole w Garbowie Dębu Pamięci w ramach ogólnopolskiej akcji Katyń. Ocalić od zapomnienia. Współorganizował akcję dystrybucji żywności dla potrzebujących w Gminie Garbów pozyskanej z Lubelskiego Banku Żywności w 2010 r.

Gustaw Jędrejek wraz z rodziną udziela się również na polu artystycznym. Wykonał dwie ruchome szopki, pierwszą w 1999 r. na konkurs szopek w parafii Garbów, drugą w 2008 r. na konkurs w Zespole Szkół w Żyrzynie. Szopka ta była prezentowana w parafiach w Puławach, Żyrzynie, Jastkowie i Borzechowie a obecnie znajduje się w klasztorze sióstr salezjanek w Garbowie. Wykonał też kapliczkę Chrystusa frasobliwego w ogrodzie przy plebani w Garbowie.

         Pasją Gustawa Jędrejka i jego synów jest projektowanie i zakładanie ogrodów oraz hodowla koni. Jest członkiem lubelskiego Związku Hodowców Koni. Jego konie kilkakrotnie zdobywały czempionaty w pokazach krajowych. Prowadzi 50 ha gospodarstwo rolne.

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Nagroda za Zasługi dla Ziemi Garbowskiej 2013 r. dla Gustawa Jędrejka

 1. Gratulacje!

  Jak najbardziej zasłużone wyróżnienie. Przykład osoby p.Gustawa godny do naśladowania.Otwarty i serdeczny człowiek chętny do niesienia pomocy innym-bezinteresownej pomocy.O wykonaniu kapliczkę Chrystusa frasobliwego w ogrodzie przy plebani w Garbowie jakoś mało kto wie….ale dawne dekoracje ołtarza w okresie świątecznym jak najbardziej utkwiły w pamięci.
  Mam nadzieję że władze gminne również stanęły na wysokości i gratulacje złożyły……liczę że jeśli nie sam wójt to delegacja była na uroczystości?

  Reply
 2. janek

  Niestety nie tylko nie było nikogo z Gminy ale podobno nawet ks. Proboszcz nie zaszczycil. Wszystko się w tej Polsce poprzewracalo. Samo się placze …

  Reply
 3. Ptr

  Zaraz, chwila! Przecież o tym co piękne, dobre, szlachetne -powinno się rozgłaszać i promować!
  Wójt że nie był to jeszcze zrozumiem choć ”pracownika” mógł wysłać i powinien!
  P.Gustaw zasłużony nie tylko dla samej naszej społeczności ale dla parafii również.
  Czyli nadal trwamy: kto,gdzie , z kim, po co, czy warto….

  Reply
  • persodrom Post author

   Pan Jędrejek to bardzo skromny człowiek. Cieszę się, że jest chwalony i że jego trud ktoś docenił. To prawdziwy społecznik, który jest z ludźmi. Niestety niektórzy, którzy z racji pełnionych funkcji powinni to rozumieć z jakichś powodów są ślepi.

   Reply
  • Ptr

   Taką etykietkę to można do każdej jednej osoby podpiąć która w jakikolwiek sposób i gdziekolwiek została wyróżniona…choć przyznam że pasuje bardziej dla tych którzy pchają się w pierwsze szeregi, bliżej centrum i bliżej uwagi by bardziej zabłysnąć!
   Pan Gustaw to skromny człowiek dla którego nie ważne są poklaski ale niesienie pomocy innym.
   Mam nadzieję że w Głosie Garbowa będzie obszerny artykuł o Jego dobroczynności 🙂

   Reply
   • persodrom Post author

    Opisanie takiego pozytywnego przecież zdarzenia to obowiązek gazety finansowanej z publicznych pieniędzy!! Jeżeli biorą pieniądze to niech uczciwie o wszystkim informują. Zobaczymy, ale z tego co zauważyłem to to towarzystwo nie dba już nawet o pozory. Widać to na stronie gminnej, gdzie o części stowarzyszeń nie ma ani słowa. Próbuje się udawać, że część ludzi i środowisk nie istnieje w gminie. Zapominają, że na wójta głosowało tylko ok. 54% z 50% którzy wzięli udział w wyborach. Czyli ok. 27 uprawnionych do głosowania. Sądzę, że obecnie to maksymalnie 20% ludzi, albo i mniej. Czy 80% ma być skazana na zniknięcie na udawanie, że nie istnieją?

    Reply
     • persodrom Post author

      Tak, nie publikujemy wpisów które obrażają ludzi. Pana wpis obrażał konkretną osobę bez żadnego argumentu. Dodatkowo robi pan to anonimowo.

     • persodrom Post author

      Pana komentarz znowu został usunięty, gdyż jest obraźliwy i nie zawiera argumentów. Dodatkowo jest anonimowy.

 4. Po sąsiedzku

  Patrząc z perspektywy mieszkańca sąsiedniej gminy, można tylko pozazdrościć ziemi garbowskiej takiego działacza i społecznika, przy okazji gratulacje dla Gustawa Jędrejka i życzenia dalszych sukcesów na wielu polach jego działalności. Mimo trudności dzieje się u was wiele pozytywnych zdarzeń ( festyny, pokaz filmu, wyjazdy turystyczne i.t.p. ) co jest godne pochwały i zarazem inspirujące dla innych, że jeśli się chce to można zrobić wiele. Nie sztuką jest tylko narzekać, wszelkich łask w nowym roku.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top