Moskwa wprowadza embargo na owoce i warzywa

Rosja ogłosiła, że od piątku nie można wwozić na jej terytorium polskich warzyw i owoców. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) mówi, że ograniczenie wwozu jest „czasowe”, ale nie podano terminu, do kiedy by obowiązywało.

Tej decyzji można się było spodziewać. W poniedziałek agencja ITAR-TASS opublikowała depeszę, z której wynikało, iż Rossielchoznadzor może w ciągu tygodnia, dwóch ogłosić całkowity lub częściowy zakaz importu owoców z niektórych państw UE, w pierwszej kolejności z Polski i Holandii. We wtorek zaś agencja poinformowała, że rosyjskie embargo może być wprowadzone także wobec roślin kapustnych z Polski (kapusta biała, czerwona, pekińska, brokuły, brukselka). Teraz okazało się, że obejmie praktycznie wszystkie warzywa i owoce, zarówno świeże, jak i mrożone.

Oficjalnie powodem embarga są zastrzeżenia do jakości sanitarnej naszych produktów. W przypadku owoców chodzi o to, że w niektórych partiach stwierdzono obecność szkodnika – motyla owocówki południoweczki, którego gąsienice żerują na owocach jabłoni, śliw i grusz. Z kolei w kapuście inspektorzy mieli znaleźć wciornastka zachodniego (to pospolity szkodnik szklarniowy). Ponadto były zgłaszane zastrzeżenie co do zbyt dużej ilości pestycydów i problemów z oznaczeniem niektórych partii towaru wwożonego z Polski do Rosji.

Co prawda Rosja jako członek WTO nie może ogłosić embarga politycznego, to jednak zawsze ma prawdo zakazać wwozu tego czy innego produktu spożywczego z powodu prawdziwego lub wyimaginowanego przekroczenia norm sanitarnych. I tym narzędziem teraz Kreml się posłużył, podobnie jak robił to w przeszłości.

czytaj dalej

źródło: naszdziennik.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top