„Mądrość jest ponad dobrocią…” [słowo na niedzielę]

Żeby być człowiekiem mądrym[,] trzeba żyć w ascezie. Mądrość jest ponad dobrocią, bo człowiek mądry zawsze wybierze dobro i to, co prowadzi do najwyższego Dobra – do Miłości.

Ponieważ człowieka uczyniłem synem Moim, nie chcę traktować go jak niewolnika czy przedmiot. Uczyniłem go partnerem Moim w miłości, a więc zupełnie wolnym w dokonywaniu wyboru. Miłość musi być darem całkowicie dobrowolnym. W przeciwnym bowiem wypadku nie jest miłością.
Dlatego świat, w którym umieściłem człowieka[,] stwarza idealne warunki wyboru dla każdego i w każdym etapie jego rozwoju.

Grzech jest pomyłką w wyborze, która najczęściej spowodowana jest głupotą. Ale jest też winą, bo głupota jest zawiniona zaniedbaniem. Głupota i zaniedbanie wzajemnie się warunkują i oddzielają od Mądrości i Miłości – od Boga.

Asceza jest potrzebna, bo ona prowadzi do właściwego wyboru. Do wybierania tego, co jest wartością prawdziwą. Obejmuje wszystkie sfery życia:
– myśli, uczucia, wolę tzn. wszystkie władze duszy,
– pragnienia ciała, całe życie zmysłów i organizmu biologicznego

Nie jest ona udręczeniem człowieka, ale wyborem wyższego dobra podyktowanym miłością. Miłość domaga się czynów, a spełnianie ich napełnia radością i niesie pokój.

        Hi 2,10b
«…Dobro przyjęliśmy z ręki Boga, czemu zła przyjąć nie możemy?»

Nie ma wyboru bez alternatywy. Stąd zło i dobro, w zakresie których przebiega linia ludzkiego życia.
Od ciebie zależy, po której stronie będziesz.

Alicja Lenczewska
Słowo pouczenia

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top