Inauguracja Lubelskiego Bractwa Kurkowego z udziałem Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej

W piątek 7 czerwca br., w Lublinie, z udziałem Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po ostatnim Prezydencie II RP i Honorowym Obywatelu Miasta Lublin Ryszardzie Kaczorowskim, odbyła się inauguracja Lubelskiego Bractwa Kurkowego. Uroczystość pod patronatem Pani Prezydentowej, Prezydenta Lublina i Marszałka Województwa Lubelskiego zorganizował Instytut Tradycji Rzeczypospolitej w Warszawie oraz Dostojni Bracia Kurkowi.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Mieczysława Cisło połączona z instalacją pierwszych Lubelskich Braci Kurkowych oraz inwestyturą Kawalerów Lubelskich – Rycerzy św. Jana Kantego, patrona Diecezji Lubelskiej. Do Bractwa Kurkowego podczas uroczystości w Archikatedrze Lubelskiej przystąpił także zięć Państwa Kaczorowskich, obecne były także obydwie ich córki, w tym małżonka świeżo mianowanego brata kurkowego. Prezesem przywróconego do życia Lubelskiego Bractwa Kurkowego został Kazimierz Gajek, znany m.in. jako właściciel zajazdu „Dwór Anna” w Jakubowicach Konińskich pod Lublinem.

Po zakończeniu Mszy św. oraz niezwykle bogatej i barwnej ceremonii kurkowej nastąpił przemarsz Braci Kurkowych z gośćmi, orkiestrą wojskową i pocztami sztandarowymi ulicami: Królewską, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Bernardyńską, Narutowicza, Kapucyńską, Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski. Tam po wciągnięciu biało-czerwonej flagi na maszt   i odegraniu przez garnizonową orkiestrę wojskową hymnu narodowego złożone  zostały kwiaty   pod pomnikami na Placu Litewskim, szczególnie zaś uroczyście przy pomniku Nieznanego Żołnierza. Wieniec od Prezydenta i mieszkańców Lublina złożyła delegacja z udziałem Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, gen. broni Edwarda Gruszki byłego Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, płk. Dariusza Sobotki Dowódcy Garnizonu Lublin i Zdzisława Niedbały przedstawiciela Prezydenta Miasta Lublin.

IMG_0933

Po złożeniu wieńców i odegraniu pieśni Wojska Polskiego uczestnicy przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem do Trybunału Koronnego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości inaugurującej reaktywowane Lubelskie Bractwo Kurkowe.

Funkcję mistrza ceremonii pełnił Gniewomir Rokosz-Kuczyński z Krakowa, dyrektor Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej w Warszawie.

Polskie bractwa kurkowe powstały w średniowieczu, na wzór Europy Zachodniej. Do ich rozwoju przyczyniły się najazdy tatarskie, które wymusiły budowę obwarowań miast i wsi. Do obrony poszczególnych odcinków murów obronnych i baszt wyznaczone były cechy zrzeszające różne zawody: szewców, piekarzy, murarzy, itd. W czasie pokoju mieszczanie tworzący bractwa kurkowe ćwiczyli się w posługiwaniu bronią  – najpierw łukami, potem kuszami, wreszcie bronią palną. Celność ćwiczyli strzelając do kura, stąd nazwa bractw, które z czasem rozwinęły piękny ceremoniał, bardzo związany z Kościołem – aktu instalacji i inwestytury dokonuje biskup   po złożeniu stosownej przysięgi przez wstępujących w szeregi bractwa kurkowego. Charakterystyczne są barwne stroje – kontusze noszone ongiś powszechnie.

autor: zdn

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top