Festyn Ziemi Garbowskiej – 18 lipca 2010

Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego wraz ze Wspólnotą Garbowską zorganizował w dniu 18 lipca w Garbowie Festyn Ziemi Garbowskiej 2010.

Głównym celem imprezy było wzbogacenie życia kulturalnego w oparciu o lokalną historię i tradycję,   a także integrowanie lokalnej społeczności. Podczas festynu wystąpiły między innymi lokalne zespoły, które zaprezentowały miejscowy folklor. Odbyły się również wystawy twórczości artystów związanych z Ziemią Garbowską, między innymi: wystawy obrazów, haftów, rzeźb, wyrobów z wikliny, a także prezentacja twórczości poetyckiej. Oprócz miejscowych artystów wystąpił Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego. Przybyła także delegacja z Gminy Frankenburg w Górnej Austrii z frankenburską orkiestrą dętą, która zagrała koncert dla mieszkańców Ziemi Garbowskiej. W czasie Festynu połączonego z Jubileuszem została przybliżona historia nadania praw miejskich dla Garbowa – odczytany został przez herolda miasta Lublin w asyście trębacza przywilej lokacyjny z 1785 roku. Wręczona została również Nagroda za Zasługi dla Ziemi Garbowskiej przyznawana przez Stowarzyszenie, której laureatem w 2010 został dr Henryk Seroka z Instytutu Historii UMCS za odkrycie przywileju królewskiego dla Garbowa i herbu miejscowości z 1785 roku. Festyn Ziemi Garbowskiej 2010 był wydarzeniem kulturalno-artystycznym, promującym historię i tradycje Ziemi Garbowskiej w regionie.

Organizacja imprezy była współfinansowana ze środków Pomocy Technicznej, Schematu III PROW 2007-2013 „Stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top