Czy i jaki jest plan rozwoju sieci drogowej w gminie Garbów?

W roku 2013  Najwyższa Izba Kontroli delegatura w Lublinie w swoim Wystąpieniu pokontrolnym z dnia 7 lutego 2013, pośród wielu nieprawidłowości wskazała na pierwszym miejscu na brak w gminie Garbów przygotowanego Projektu planu rozwoju sieci drogowej. Nie znaleźliśmy tego dokumentu na stronie internetowej Gminy Garbów, ani w Biuletynie informacji publicznej. Dokument ten ma bardzo duże praktyczne znaczenie dla mieszkańców i ewentualnych przyszłych osadników gdyż kierunek rozwoju sieci drogowej zasadniczo zmienia wartość okolicznych działek i nieruchomości. Jako dokument strategiczny powinien być on w równym zakresie dostępny dla wszystkich.

NIK_drogi

Wójt Gminy Garbów latami nie przygotowywał takiego dokumentu, co oznacza, że ewentualny plan rozwoju sieci drogowej istniał ewentualnie jedynie w jego głowie oraz być może w głowach najbliższych współpracowników. Decyzje o budowie dróg podejmowane były ad hoc z roku na rok i właściwie nikt do końca nie wiedział jakie drogi powstaną. Z naszych informacji wynika, że nawet radni nie wiedzieli, o konieczności istnienia takiego dokumentu, z czego bezpośrednio wynika, że nadzór Rady Gminy Garbów nad działaniami Władz Gminy był w tym aspekcie pozorny i nieskuteczny.

Brak jasno ustalonego kierunku rozwoju dróg z jednej strony powoduje, że planowane drogi mogą stawać się swoistą kartą przetargową czy nawet narzędziem szantażu. Dodatkowo, brak jasnego i upublicznionego planu stwarza możliwość handlu bardzo cenną informacją o przyszłości rozwoju sieci drogowej. Z punktu widzenia potencjalnych inwestorów czy osadników informacja ta ma bardzo wysoką wartość.

W związku z powyższym skierowaliśmy do pana wójta wniosek z prośbą o udostępnienie planu rozwoju sieci drogowej, którego brak stwierdziła zakończona w zeszłym roku kontrola NIK, a który to dokument do chwili obecnej musiał prawdopodobnie zostać już przez pana wójta przygotowany.

Poniżej pełna treść wniosku:

Do: Wójt Gminy Garbów,

Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz ustawy prawo prasowe wnioskujemy o dostarczenie następującego dokumentu:

Projekt planu rozwoju sieci drogowej w gminie Garbów na najbliższe lata, który jest wymagany zgodnie z art. 20 pkt 1 ustawy o drogach publicznych.

Wnioskowany dokument prosimy przesłać na adres e-mail: info@naszgarbow.pl lub jeżeli to niemożliwe na adres korespondencyjny redakcji:

Nasz Garbów
Przybysławice 153A
21-080 Garbów

W przypadku pytań prosimy o kontakt.

-- 
Z poważaniem,
Dariusz Rodzik,
Redaktor Naczelny "Nasz Garbów"

NASZGARBOW.PL
z ludźmi i dla ludzi
Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Czy i jaki jest plan rozwoju sieci drogowej w gminie Garbów?

 1. podejrzliwy

  Powinno się jeszcze spytać pana wójta gdzie ma działki i kiedy i za ile je kupił. Mamy prawo wiedzieć. Jawność tego wymaga.

  Reply
 2. piotrek

  Z tego raportu wynika, że nasz wójt kontroluje jakość tylko jednej drogi na 74!! Ciekawe którą kontrolował? Czy nie przypadkiem tylko tą przy ktorej sam pracije. Reszta nieważna?

  Reply
 3. piotr

  Moim zdaniem to istnieją sfery działania urzędu, do których można mieć zastrzeżenia, ale akurat stan dróg jest taki jak każdy widzi. Zdecydowanie bliżej nam do Europy Zachodniej niż Ukrainy, a tak było kilkanaście lat temu. A że jakiś urzędas się czepia, że wójt nie zatrudnił kolejnego urzędasa do szukania dziur w całych drogach to nie ma to jakiegokolwiek znaczenia. Prawda jest taka, że zdecydowana większość mieszkańców ma już dobre drogi i to się liczy. A że budowane bez planu? Pewnie kolejny papier za równowartość kilometra drogi. Mniej biurokracji, a więcej działania znaczy lepiej.

  Reply
  • persodrom Post author

   To nie jest prawda, co pan mówi. Plan rozwoju sieci drogowej na przyszłe lata to bardzo ważny dokument z punktu widzenia rozwoju gospodarczego gminy i ewentualnych inwestorów. Ma on też duże znaczenie dla posiadaczy działek w poszczególnych częściach gminy. Brak tego planu to ewidentne zaniedbanie i o tym piszemy w artykule.

   Z kolei kontrola stanu dróg to kontrola bezpieczeństwa na tych drogach, a bezpieczeństwo to nie jest sprawa błaha. Na przykład stan mostka był zdaniem kontrolerów „niepokojący”. Nikt go nie badał od lat. Ale to inny temat.

   Reply
  • crown

   A jest napisane o który chodzi? Na której drodze? Mostków w gminie może być dużo. W samym Garbowie ze 4 są.

   Reply
   • persodrom Post author

    W aktach kontroli jest to opisane, ale tego pan wójt dokładnie nie publikuje. Jak ktoś chce ustalić ten mostek dokładnie to musi poprosić o dodatkowe akta.

    Reply
 4. Rafa84002

  Czy wiadomo coś o asfaltowaniu poprzeczki między Kolonią 1 a 2 w Bogucinie? betonówka nieźle już popękała.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top