Aura sprzyja… nieosłonięte drogi w gminie, które stoją w poprzek wiatru są praktycznie nieprzejezdne. Co na to pan wójt?

Przezornie, jeszcze w listopadzie 2013 zapytaliśmy pana wójta o kilka szczegółów związanych z zabezpieczeniem dróg przed zimą. Mając w pamięci doświadczenia kilku poprzednich zim chcieliśmy sprawić, aby władze gminy zdecydowały się na zastosowanie w tym sezonie zimowym płotków przeciwśnieżnych, których brak jest przyczyną 90% przypadków nieprzejezdności dróg. Wiadomo bowiem, że w Polsce drogi zimą są nieprzejezdne głównie z powodu wiejących wiatrów, które nanoszą śnieg z pól na drogi, a nie z powodu obfitych opadów. Takie są stosunkowo rzadko i jednorazowe odśnieżenie załatwia sprawę. Nie jest tak łatwo z wiatrem.

Poniżej prezentujemy w całym brzemieniu nasze pytania i odpowiedzi wójta. Dla nas brzmią one niewiarygodnie a czasem (zwłaszcza punkt 3) zabawnie. Niech państwo ocenią to sami.

„Nasz Garbów” – Pytanie nr 1

1. Proszę o informację czy dokonywał Pan w ciągu ponad 10 lat sprawowania urzędu Wójta analiz odśnieżanych na koszt Gminy Garbów dróg pod względem wyszczególnienia tych odcinków, które są szczególnie narażone na zawiewanie. Jeżeli takie analizy były wykonywane prosimy o dostarczenie uproszczonej mapki tych odcinków lub choćby opisu ich lokalizacji wraz długością tych odcinków dla poszczególnych sołectw.

Odpowiedź wójta:

Odpowiedź nr 1.

inniPłotki w gminie Dobromierz

 

„Nasz Garbów” – Pytanie nr 2

2. Proszę o dostarczenie informacji na temat kosztów odśnieżania dróg w poszczególnych sezonach lub jeżeli jest to dla Pana dogodniejsze w poszczególnych latach dla każdego z sołectw oddzielnie w okresie 2002 – 2013.

odpowiedź_2(otrzymaliśmy decyzję odmowną, informującą w skrócie, że wójt nie ma tych informacji pod ręką, a ich przygotowanie robi duży ambaras i my nie możemy tego oczekiwać, gdyż nie zachodzi tu „szczególny interes publiczny”)

zawiewanieZdjęcie – „droga” w Bogucinie Kolonii

 

„Nasz Garbów” – Pytanie nr 3

3. Proszę o informację czy jako Gospodarz Gminy, dokonywał Pan analizy i obliczeń, ile Gmina Garbów mogłaby zaoszczędzić na odśnieżaniu, przez zastosowanie płotków przeciwśnieżnych na zagrożonych zawiewaniem odcinkach dróg w ciągu minionych 10 lat i ile zaoszczędziłaby w przypadku ich zastosowania w ciągu nadchodzących 10 lat. Jeżeli takie analizy i obliczenia istnieją prosimy o ich dostarczenie.

odpowiedź_3aodp_3bodp3c

Komentarz redakcyjny

Odpowiedź na punkt 3 kompromituje tego, kto ją podpisał. Z pewnością nie widać tu ekonomicznego wykształcenia lub choćby obycia w przygotowywaniu planów działania i szacunków operacyjnych, które są ich podstawą. Brak tych obliczeń jest może spowodowany zwyczajnym brakiem chęci lub brakiem podstawowej wiedzy na temat zarządzania przewidywalnymi statystycznie gdyż powtarzalnymi i w tym sensie stałymi zjawiskami pogodowymi na które w ciągu 10 lat w gminie wydaje się około miliona zł. Trudno oceniać co zniechęca wójta do płotków. Z pewnością nie ekonomia. Żadne obliczenia nie zostały przedłożone, a wyjaśnienia są całkowicie niezadowalające i wymyślone przy biurku, a nie w zaspie. Wójt odpowiada na przykład, że robił analizy i że płotki stoją. Tak, stoją koło Garbowa na jednym może dwóch odcinkach. Co z resztą gminy?

Od wczoraj spadło może 7 cm śniegu. Kolonia Bogucin jest odcięta od świata już ponad 20 godzin. Pługi nie jeżdżą bo „po co odśnieżać skoro za dwie godziny znowu zawieje”. Tak to częściowa prawda. Czyli co trzeba zrobić, aby nie zawiało? Trzeba w końcu postawić płotki i skończyć z marnowaniem pieniędzy. Stawiam tezę, że ok. połowa kosztów przeznaczonych na jeżdżenie pługiem jest zbędna gdybyśmy zastosowali wzorem setek gmin w Polsce tzw. bierną osłonę dróg czyli zwykłe płotki przeciwśnieżne.

autor: mil

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Aura sprzyja… nieosłonięte drogi w gminie, które stoją w poprzek wiatru są praktycznie nieprzejezdne. Co na to pan wójt?

  • persodrom Post author

   Ja mam wykształcenie wszechstronne. Filozofia, socjologia, psychologia, zarządzanie. Od 17 lat siedzę w biznesie w różnych typach i pracując z ponad 3 tysiącami firm i instytucji.

   Reply
 1. rownowaga

  I proszę z tych setek gmin w Polsce przedstawić kompleksowo dziesięć gmin, które stosują płotki w każdej wiosce. Wymaga tego dziennikarska rzetelność.

  Reply
  • persodrom Post author

   W googlu jest ich setki. Najbliższy przykład to Niemce i Jastków. W Niemcach całe kilometry płotków… Tu nie chodzi o każdą wioskę ale o kryterium zawiewania dla poszczególnych dróg

   Reply
   • buk

    Późno ale lepiej niż wcale – zresztą zbliża się zima. W dniu dzisiejszym (29.10.2014 r.) rozmawiałem z pracownikiem UG Niemce – Gmina Niemce na drogach GMINNYCH N I E STAWIA żadnych płotków OD ŚNIEGU. Pozostałe drogi to powiat, województwo, GDDKiA. Proszę o wyjasnienia.

    Reply
     • buk

      persodrom – „wszechstronne” wykształcenie zobowiązuje – a to jest wykrętna odpowiedź. Udzielając tej odpowiedzi potwierdził „redakcja”, że persodrom OKŁAMAŁ czytelników. „Rzetelny dziennikarz” w „rzetelnym piśmie” przesyła sprostowanie i przeprosiny.

 2. arka

  Nie chciem, nie muszem i cio mi zrobisz. A Tu potrzeba kogoś kto będzie chciał działać z sercem dla ludzi. W gminie nie ma ani serca ani wielkiego rozumu źle to wyglada. A to wyzywanie przez wójta to juź calkiem nie do zrozumienia

  Reply
 3. eskimos

  Nie pojmuję, o co tu tyle krzyku! Wszyscy pracujący, którzy mieszkają przy zawiewanych drogach powinni w okresie zimowym brać urlopy. Powinni też zrobić na ten czas odpowiednie zapasy żywności i leków, dzieciom szkolnym wystawić zwolnienie z zajęć, a sami usiąść wygodnie przed telewizorem i wyłączyć myślenie. Aha, i jeszcze jedno – przy wjazdach na niektóre drogi gminne ustawić tablice informacyjne „W OKRESIE ZAWIEWANIA DROGA NIEPRZEJEZDNA”. Po co narażać ludzi na utknięcie w zaspie.

  Reply
 4. persodrom Post author

  Do BUK.
  To w chwili obecnej temat zastępczy. Pogadamy jak spadnie śnieg.
  W gminie Niemce jest bardzo dużo płotków. Jak się jedzie samochodem do nie widać czy dana droga jest gminna czy powiatowa. To samo powinno być analizowane i wprowadzane w wybranych miejscach. Opór naszych władz przed choćby przetestowaniem tego na wybranych terenach pokazuje, że aktywne myślenie nie jest w modzie… ale teraz szkoda o tym już gadać. Ta władza i tak nie słucha ludzi bo myśli.

  Reply
    • oBsErWaToR

     Przerwana naprawa drogi powiatowej w roku 2012 przebiegającej przez Bogucin . Została zatrzymana przez ludzi, którym nie zależało na tym by mieszkańcom i innym użytkownikom, jeździło (żyło) się lepiej ,ale tym którzy mieli w tym własny interes związany z własnym chorym ego.

     Reply
 5. buk

  Zna Pan zasadę lepiej zapobiegać niż leczyć? – wynika z tego, że nie.
  Kolejnym komentarzem potwierdził Pan Swoje kłamstwo. Gratuluję „rzetelności”. Nie potrafi się Pan przyznać do błędu.

  Reply
 6. buk

  zamknął mi Pan gębę, kończąc dyskusję jako temat zastępczy. Oczywiście nie jest temat Pana obecnie prowadzonej kampanii wyborczej. Przyjąłem to do wiadomości.
  zrobił to Pan nie tylko mnie – post author lub dobranoc.
  złamał Pan jedną z podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego – wolność słowa.
  nie rozumie Pan pytania – przeceniłem Pana zdolności intelektualne wynikające z wszechstronności wykształcenia, czytania tekstu ze zrozumieniem uczą już od szkoły podstawowej.
  KONIEC

  Reply
  • persodrom Post author

   bo był to temat zastępczy w kontekście kupowania ujęcia wody za 1,2 mln zł bez zrobienia analizy ekonomicznej

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top