20 maja 2016 r. – Sejm przyjął uchwałę w sprawie suwerenności Polski. Poseł PO podarła jej tekst

W godzinach popołudniowych Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków. Polska jest państwem suwerennym, a opozycja o tym zapomina i przenosi spór wokół TK za granicę – przekonywali przedstawiciele PiS podczas debaty nad projektem.

 

Jak informuje TVP Parlament, za uchwałą zagłosowało 257 posłów, przeciw było czterech (PO), nikt nie wstrzymał się od głosu. Parlamentarzyści Platformy i Nowoczesnej – choć byli na sali obrad – nie wzięli udziału w głosowaniu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Emocjom szególnie dała ponieść się poseł PO Agnieszka Pomaska, która podczas wystąpienia podarła wydrukowany tekst uchwały ws. obrony suwerenności Polski.

Jak czytamy w przyjętej uchwale „w ostatnim czasie są podejmowane próby naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce”.

„Sejm RP stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie nie są zagrożone w naszym państwie, a Trybunał Konstytucyjny może realizować swoje zadania ustrojowe. Nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie RP. Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi” – brzmi fragment projektu uchwały.

Treść uchwały odnosi się także do polityki migracyjnej Unii Europejskiej – „Zapowiadane decyzje rozwiązania tego problemu nie mają podstaw w prawie europejskim, naruszają suwerenność naszego państwa, wartości europejskie oraz zasadę pomocniczości UE. Niosą także zagrożenia dla ładu społecznego w Polsce, bezpieczeństwa jej obywateli oraz dziedzictwa cywilizacyjnego i tożsamości narodowej”.

źródło: pch24.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top