2.01.2014 – Prośba obywatelska o upublicznienie informacji o terminach spotkań Komisji Rady Gminy i spotkań sołtysów zdaniem wójta jest „bezprzedmiotowa”

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację, że zdaniem wójta Kazimierza Firleja, prośba obywatelska o upublicznienie terminów spotkań poszczególnych Komisji Rady Gminy Garbów oraz też spotkań sołtysów jest „BEZPRZEDMIOTOWA”.

Wójt stwierdził w swoim piśmie, że na oficjalnej stronie Biuletynu Informacji Publicznej, od początku jej funkcjonowania, jest zakładka „Aktualności”. Ten fakt ma zdaniem wójta uzasadniać, że w praktyce mieszkańcy nie mają możliwości łatwego dostępu do jawnych według prawa spotkań publicznych.

Weszliśmy na wskazaną przez wójta zakładkę „Aktualności”. Od roku 2009, czyli od opublikowania pierwszej „aktualności” nie było ani jednego ogłoszenia o  spotkaniu sołeckim, ani też ani jednego ogłoszenia o terminach kilkudziesięciu odbytych spotkań poszczególnych komisji. W praktyce mamy więc do czynienia z tajnymi spotkaniami w gabinecie pana wójta, o których telefonicznie!, często z dnia na dzień, informowani są jedynie radni, którzy należą do poszczególnych komisji. Pozostali radni, którzy chcieliby uczestniczyć w komisjach również nie mają możliwości normalnego zdobycia informacji o terminach spotkań.

Całość pisma wójta Firleja ma wydźwięk radykalnie anty obywatelski i pod koniec demagogiczny. Sama w sobie stanowi szkoleniowy wręcz przykład pogardy władzy dla ludzi i ich praw. Tą poważną sprawą zajmiemy się w oddzielnym miejscu.

Cała treść pisma datowana na 31.12.2013 poniżej:

pismo_daty_komisji

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “2.01.2014 – Prośba obywatelska o upublicznienie informacji o terminach spotkań Komisji Rady Gminy i spotkań sołtysów zdaniem wójta jest „bezprzedmiotowa”

 1. Prośba

  Witam. Czy możecie Państwo publikować pełną treść korespondencji, tj. pismo wysłane i odpowiedź od urzędu? Mam taką potrzebę czytania konkretnych informacji, bo lubię wyrabiać sobie własne zdanie, a nie tylko czytać streszczenia prasowe. Pozdrawiam.

  Reply
 2. okiem prawnika

  Z tej odpowiedzi wójta wynika iż:
  1. Przewodniczący Rady Gminy Garbów łamie ustawę o dostępie do informacji publicznej, gdyż utrudnia lub wręcz uniemożliwia uczestnictwo obywateli w posiedzeniach komisji, które są zgromadzeniami jawnymi
  2. Łamana jest tu również pośrednio ustawa o samorządzie gminnym – wójt wraz z przewodniczącym uniemożliwiają realizację postulatu jawności działania organów gminy art. 11b ust. 2 oraz duch art. 7 ust. 1 punkt 17)

  Uzasadnienie wójt jest mylne. Nie może on w tym miejscu zasłaniać się regulaminem gminy, który musi być zgodny z ustawami nadrzędnymi. Praktyka działania odpowiedzialnych urzędników musi to prawo respektować nawet gdyby regulamin mówił co innego. Są miejsca w których regulamin gminy Garbów jest sprzeczny z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Jego zapisy nie zostały dostosowane do tej ustawy, gdy powstała. Radni też powinni to uporządkować dla dobra mieszkańców.

  Jeżeli chodzi o zebrania sołtysów, to sytuacja jest nieco inna. W ramach dobrego obyczaju i troski o rozwój świadomości obywatelskiej wójt/sekretarz powinien zadbać o to, aby ogłoszenia takie były publikowane w BIP. Jeżeli tego nie robi to znaczy, że tej troski brakuje. To tyle.

  Reply
 3. info

  Z tego co widzę, autor wpisu błędnie interpretuje treść niniejszego pisma. „bezprzedmiotowość” odnosi się tylko do proponowanego zamiaru utworzenia nowej zakładki, która już rzekomo istnieje. Niestety egzamin gimnazjalny i matura oblana !!! Proponuję poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem.

  Reply
  • persodrom Post author

   Wniosek był prosty. Chcieliśmy utworzenia zakładki na której byłyby ogłaszane terminy spotkań. To nie znaczy, że chcieliśmy nowej zakładki. Można użyć tej która jest, na której nigdy nie były opublikowane wnioskowane informacje. Ale jakie to ma znaczenie. Wójt odpowiadając w tej sprawie udaje głupiego bo mu tak wygodnie. Kolejne papierowe ble, ble a wszystko pozostaje bez zmian.

   To pan nie czyta ze zrozumieniem i nie rozumie, że tu nie chodzi o droczenie się wójta z mieszkańcami, ale o załatwienie konkretnej sprawy czyli umożliwienia uczestnictwa w komisjach podczas których tak naprawdę ustalane są na przykład rozdysponowanie wydatków inwestycyjnych na poszczególne sprawy. Jeżeli to będzie robione w klimacie kolesiostwa bez uczestnictwa mediów i mieszkańców to jak może rozwijać się społeczeństwo obywatelskie?

   Reply
   • jareczko

    Może od razu lepiej żeby komisje odbywały się w soboty albo niedziele, bo o 9 w środę czy piątek to uczciwi ludzie są w robocie.

    Reply
    • persodrom Post author

     Jeżeli tak, to czemu taki opór władz, aby umożliwić i zachęcić mieszkańców do uczestnictwa. Komisje odbywają się zaledwie kilka razy do roku. Jak komuś na czymś zależy to przyjdzie i powie o tym radnym i będą mogli się ustosunkować w małych gronie, a potem przedyskutować sprawę na radzie gminy. To normalna procedura, do której nie chce się tu dopuścić.

     NaszGarbów chciałby nagrywać wszystkie komisje i pokazywać ludziom. To element misji, jaką realizujemy. Ludzie zobaczyliby jak to wygląda i bardziej interesowali się życiem publicznym. Zobaczyliby mechanizm tworzenia samorządowej rzeczywistości. To bezcenne. Pokazuje to filmowanie sesji rady gminy, które oglądane są przez kilkaset osób, co wcześniej nie było możliwe.

     To, że ukrywa się te terminy i uniemożliwia w praktyce uczestnictwo mieszkańców w publicznych spotkaniach to lokalna PATOLOGIA, która powinna spotkać z potępieniem, a nie z obroną i polewaniem święconą wodą.

     Reply
     • jareczko

      Niech pan pisze trochę prościej, bo w tej chwili to ma pan taki słowotok jakby stał na murach Jasnej Góry przed Szwedami.

     • persodrom Post author

      My o życiu obywatelskim i terminach komisji a pan o Szwedach i Jasnej Górze… Co wyczerpały się argumenty? Brak szarych komórek do uczciwego dialogu?

      Jeżeli to dla pana za skomplikowane to nie ma się czym chwalić. Szkoda czasu nam zabierać.

     • jareczko

      Ja tylko wyraziłem swoje zdanie, że pisze pan niezrozumiale i gubię sens wypowiedzi. I jest mi zwyczajnie przykro, że pan mówi, że ja jestem głupi. W czym ja, moje dziecko czy sąsiad jesteśmy gorsi od pana. Tym, że się nie zgadzamy, że mamy inne zdanie? Dlaczego pan tak gardzi ludźmi??? TO BARDZO PRZYKRE.

     • persodrom Post author

      To próba odwrócenia kota ogonem.

      Ja nie mówię, że pan jest głupi, ale że próbuje pan stosować techniki ośmieszania (Szwedzi, Jasna Góra…) a odchodzi pan od merytorycznej dyskusji. To jest nieuczciwe. Jeszcze bardziej nieuczciwe jest wmawianie nam pogardy bo domagamy się przestrzegania zasad jawności i przestrzegania prawa. To pana demagogia i wyraz braku szacunku do mieszkańców, którzy myślą inaczej niż pan. TO BARDZO PRZYKRE panie Jareczko. Ale na tego typu przepychanki szkoda czasu. Proszę mówić merytorycznie i z pożytkiem dla ludzi.

     • jareczko

      Pan wyraźnie napisał, że brakuje mi szarych komórek. Ja napisałem, żeby pisał pan prostszym językiem, bo jest ściana tekstu, a konkrety się gubią. I jeszcze mnie irytuje to pańskie „my” jakby panów było kilku co najmniej albo jakby pan miał tytuł królewski. A z tego co wiem to w lokalnej opinii publicznej pańskie poglądy są kontrowersyjne, a nie moje. Ciekawe ilu jest mieszkańców, którzy myślą jak pan. 83 fanów z facebooka? Dużo jak na dziesięciotysięczną gminę.

     • persodrom Post author

      To pan powiedział, że pan chce prościej. Napisałem jasno. Jakie konkrety się panu gubią? Że komisje są nieogłaszane? Daj pan już spokój.

      A odnośnie „my” to mówię jako członek redakcji. Dlatego używam „my”. Ja mam inne sygnały z opinii publicznej. Zupełnie przeciwne niż pańskie. Ludzie mówią „w końcu ktoś się za nich wziął” itp… 11 tysięcy odsłon w ostatnim miesiącu… to tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top